Kayısının Havza Sorunu

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş,

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş,

"Kayısı havza bazlı ürünler arasında değilse bu benim de bizi yönetenlerin de beceriksizliğidir" dedi.

Polatbaş, AK Parti Malatya milletvekili aday adaylarından Ali Osman Başkurt'un kendisini ziyareti sırasında, Malatya kayısısının yüksek fiyata alıcı buluyor olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Tarım Sigortaları Havuzundan (TARSİM) desteklenen ürünler arasında yer alan kayısı üreticilerine hükümetin geçen yıl büyük destek verdiğini kaydeden Polatbaş, kayısı üreticilerine 90 milyon lira destek verildiğini ve buna bağlı olarak kayısı fiyatlarının yükseldiğini dile getirdi.

Polatbaş, şöyle konuştu:

"Bundan sonra milletvekili olmaya aday kişiler gazetecilerin huzurunda söz verecek. Malatya kayısısının en büyük sorunlarından biri havza bazlı ürünler kapsamına alınmamasıdır. 16 ürün havza bazlı ürünler kapsamında, Malatya kayısısı yok. Bir de sezon bitiminde bir aylık, iki aylık Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından destek yapılırsa üretici hemen malını pazara sürmeyecek. Ondan dolayı bizleri şimdiye kadar sömüren insanlar da bundan sonra sömüremeyecek."

Bir gazetecinin "Şu ana kadar kayısının havza bazlı ürünler arasına alınmamasını neye bağlıyorsunuz?" sorusuna Polatbaş, "Bizimkilerin duyarsız kalmasından. Sayın vekillerimize hitaben 4 yıldır söylediğim, olmazsa olmazlarımdan biri de budur. Bir fındık, bir incir, bir üzüm havza bazlı ürünler arasında ise dünya kurusu kayısının yüzde 85'ini, dünya yaş kayısının yüzde 60'ını üretmemize rağmen kayısı havza bazlı ürünler arasında değilse bu benim de bizi yönetenlerin de beceriksizliğidir" yanıtını verdi.

Ali Osman Başkurt da bir dönem önce AK Parti Malatya Milletvekilliği yaptığını, Malatya'ya önemli hizmetleri olduğunu, bunun için de yeniden hizmet etmeye talip olduğunu kaydetti.

- MALATYA

Kaynak: AA

14 Mart 2011 Pazartesi 14:21

Yerel