Kayseri Kitaba Doyacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Kayseri Büyükşehir Belediyesi 1. Kitap Fuarı" cumartesi günü açılacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Kayseri Büyükşehir Belediyesi 1. Kitap Fuarı" cumartesi günü açılacak.

Fuarın tanıtımı için Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi'nde düzenlenen toplantıya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, yazarlar Cansu Canan Özgen ve Kahraman Tazeoğlu ile davetliler katıldı.

Başkan Çelik, burada yaptığı konuşmada, tarihi milattan önce 4 bin yıl öncesine kadar dayanan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kentte bin 500'e yakın tescillenmiş tarihi eser bulunduğunu anlattı.

İpek Yolu'nun önemli noktalarından biri olduğu için Selçuklu döneminde Kayseri'nin çok hızlı bir şekilde gelişip bilim ve sanat merkezi haline geldiğini ifade eden Çelik, "O dönemlerde Kayseri, 'alimlerin karargahı' olarak anılmıştır. Bu geçmişe uygun olarak biz de sanayi ve ticaret şehri olarak anılan Kayseri'nin kültür şehri olarak anılması için de çalışmalar yürütüyoruz." dedi.

Kayseri'yi kütüphaneler şehri ve okuyan şehir yapmak için birçok yatırım yaptıklarını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

"Meryem Ana Kilisesi'ni 24 saat açık olan Türkiye'deki en prestijli araştırma kütüphanesine dönüştürmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında kitap fuarını bundan sonra Büyükşehir Belediyesi olarak biz açacağız. 9 gün sürecek kitap fuarıyla Kayseri'de bundan sonra ekim ayı 'ekin ayı' olacak. Artık ekim ayında kültür ekimi yapacağız. Alanındaki en güçlü 110 yayınevi fuarımıza katılacak. 200'ü aşkın da şair, yazar ve sanatçı fuarımıza gelecek."

Çelik, söyleşi, konferans, imza etkinlikleri ve şiir dinletilerinin olacağı fuara katılacak yazarlardan bazılarını şöyle sıraladı:

"Recep Garip, Nuri Pakdil, Pelin Çift, Rasim Özdenören, Mete Yarar, Hanefi Avcı, Tarık Tufan, İclal Aydın, Hikmet Genç, Ersoy Dede, Selim Tunçbilek, Özcan Ünlü, Adem Çaylak, Arent Vartanyan, Erem Şentürk, Erhan Altunay, Reşat Petek, Yavuz Bahadıroğlu, Necip Tosun, Ufuk Cengiz, Ali Ural, Engin Noyan, Sultan Tarlacı, İlber Ortaylı, Hatica Kübra Tongar, Talha Uğurluel, Yasin Aktay, Beşir Ayvazoğlu, Sinan Akyüz, Nurullah Genç, Sıtkı Aslanhan, Melih Tuğtağ, Hayati İnanç, Yusup Kaplan, Bekir Develi, Sema Maraşlı, Serdar Tuncel, Süleyman Özışık, Şermin Yaşar, Mehmet Ali Bulut, Aşkın Kapışmak, Canan Karatay, Hikmet Anıl Öztekin, Sevda Türküsev, Balçiçek İlter, Sibel Eraslan, Bahadır Yenişehirlioğlu, Kemal Sayar, Fatih Çıtlak, Ahmet Şimşirligil, Bülent Akyürek, Sevil Atasoy, Üstün Dökmen, Sinan Yağmur ve Ataol Behramoğlu."

"Az kitap okuyan bir toplumda yazar olmak yel değirmenleriyle savaşmak gibidir"

Yazar Kahraman Tazeoğlu da Türkiye'de okuma oranları konusunda açıklanan rakamların aslında gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi:

"Benim bir kitabımın orijinali 500 bin, korsanı 3,5 milyon sattı. Korsan satışlar istatistiklere yansımadığı için okuma oranımız düşük görünüyor. Aslında Türkiye daha fazla kitabın okunduğu bir ülke. Bu fuarlar, yazarlar ile okurları bir araya getirebiliyor. Yazarların kendilerini ifade edebilecekleri tek alan burası. Burada belediyelere de büyük görevler düşüyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi misyonunu tamamlamış görünüyor. Az kitap okuyan bir toplumda yazar olmak yel değirmenleriyle savaşmak gibidir ama biz savaşmaya devam edeceğiz ve Türkiye kazanacak."

Yazar Cansu Canan Özgen de fuarların okurlarla göz teması kurabildikleri alanlar olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Dolayısıyla gençleri kitap sayfaları arasında buldukları kahramanlarıyla buluşturuyor. Çocuğunuza bir şeyin yanlış olduğunu söylerken o yanlışı sizin yapmamanız gerekiyor. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma konusunda da bu tez geçerlidir. Çocuklarınızla birlikte kitap okursanız ancak çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz."

Fuar, Dünya Ticaret Merkezi'nde 14-22 Ekim'de kitapseverleri ağırlayacak.

Kaynak: AA
10 Ekim 2017 Salı 13:41
YORUMLAR

Son Dakika