Kayseri Mehmet Özhaseki : 3-5 Kötü Niyetli İçin Belediyelere Kayyum Atanmaz

Mehmet Özhaseki : 3-5 kötü niyetli için belediyelere kayyum atanmaz AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genelbaşkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, başkanı olduğu yerel yönetimler yasa tasarısı komisyonuyla ilgili bilgi verdi.

Mehmet Özhaseki : 3-5 kötü niyetli için belediyelere kayyum atanmaz

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genelbaşkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, başkanı olduğu yerel yönetimler yasa tasarısı komisyonuyla ilgili bilgi verdi. Doğu ve Güneydoğu'da teröre destek veren kötü niyetli üç-beş belediye başkanı için buralara kayyum atanması gibi algı yaratılmasını doğru bulmadığını söyleyen Özhaseki " Belediyeleri mali ve idari açıdan güçlendirirken, birkaç kötü niyetli için belediyeleri, dolaysıyla halk cezalandıramaz. Art niyetli belediyelere bakarak, yasa yapılmaz. Su tersine akıtılamaz??dedi

Yerel Yönetimler yasa tasarıyla ilgili çalışmaların son aşamasına geldiğini, Belediyeler yasasında aksayan yönleri gidermeyi, merkezdeki yetkili yerele taşımak arzusunda bulunduklarını belirten AK Parti Genel başkan Yardımcısı ve Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki, Ak Parti Kayseri İl Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. AK Parti Kayseri milletvekilleri İsmail Tamer, Hülya Nergis Atçı ve İl Başkanı Cahit Özden'in de katıldığı toplantıda konuşan Özhaseki, şunları dile getirdi:

3-5 KÖTÜ NİYETLİ İÇİN KANUN YAPILMAZ

" Belediyelerin mali açıdan güçlendirilmesi için, komisyonda önümüze 20 ayrı teklif geldi. Büyükşehirlere yeni bağlanan ilçe belediyelerin mali gücünü de artırmayı amaçlıyoruz. Belediyelerde halen memur, kadrolu işçi, geçici işçi ve taşeron işçisi olmak üzere 4 ayrı konumda 4 ayrı maaşla çalışan personel var. Bunların durumunu da ele alıyoruz. Tüm bunları yaparken, karşımıza hep şu soru çıkıyor. ( Yetkileri yerele aktarıyorsunuz ama bunu kötüye ve teröre kullanan belediyeler var) deniliyor. Şimdi, görüyorsunuz belediyelerde yeni bir suç tipi oluştu. Teröre yardım ve yataklık etmek, hendek kazmak, vatandaşın suyunu kesmek, çöpünü toplamak gibi. Medyada belediyelerin iş makinalarının valiliklerin emrine verileceği, belediyelere kayyum atanacağı gibi konular yazılıyor. Böyle bir algıyı doğru bulmuyorum,söz konusu da değil. Sayıları bir elin parmakları kadar az olan bu kötü niyetli kişilere bakılarak, yasa yapılmaz. Su tersine akıtılmaz. Amacımız özgürlükçü, çağdaş bir belediye yasasıdır. Elbette teröre bulaşan, onlara destek verenlere karşı tedbirler alınacak. Belediyeler kanunun 57. Maddesinde görevini kötüye kullananlar hakkında ne yapılacağı yazıyor. 3-5 kişi için iş makinalarının Valiliklere bağlanması veya belediyelere kayyum atanması doğru olmaz. Kötü niyetli davranan belediyeleri zaten İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay denetliyor.Çağdaş normlarda yasa yapacağız. Ama şunu da herkes iyi bilsin, devlet özyönetim ilan edenlere müsaade etmez. Teröre yardım edenlere devlet razı olmaz ve göz yummaz. Bir gemi düşünün içinde hepimiz varız, birileri açık denizde geminin dibini oyup, batırmaya çalışıyor. Bu adamların özgürlüğü var, gemiyi batırsın diyemeyiz.??

Özhaseki, Güneydoğu'da, terör örgütüne destek veren bir imam B.K'nın "Hendek kazmak farzdır" şeklindeki sözlerine ise " İslam tarihinde hendek kazmak farz diye bir şey şimdiye kadar duymadım, duymadık. Peygamberimiz, müşriklere karşı, vatandaşın malını, ırzını ve canını kurtarmak için Hendek kazdırmış, Hendek savaşı olmuştur. Eğer imam bunu anımsatıyorsa, bu yanlıştır. O hendekler müşriklere karşı kazılmıştır.??yanıtını verdi

Kaynak: DHA

02 Ocak 2016 Cumartesi 16:15

AK Parti, Kayseri, Mehmet Özhaseki, Politika, Güncel