'Kaza Geliyorum Dedi'

İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenen ''KAZASIZ KUL OLMAZ'' adlı oyunu seyircilerin beğenisine sunuldu .

Kazanın büyüğü ihmalin küçüğü ile başlar. Bilindiği üzere soma faciası bir çok insanımız yaşamını yitirdi. Biz İstanbul gelişim sanat olarak soma da acıyı paylaşmak üzere ve gerekli inceleme yapılması için ziyaret ettik. Bu kazaları 5 yıldır olacağını hep tiyatro oyunlarımızda olacağını dramatize ediyorduk. Keşkeler olmaması için KAZASIZ KUL OLMAZ oyunu 2009 da kaleme alındı..

konusu ülkemizde kanayan yara olan İş ve Trafik kazaları akabinde ilkyardımın önemine dikkat çekmektedir.
"KAZASIZ KUL OLMAZ"81 vilayette sahnelenecek eğitsel oyunun) Sanat Danışmanlığını Televizyon Sunucusu Vatan Şaşmaz,  alırken Seslendirme (dış ses) Toprak Sergen üstlendi; Proje Danışmanı İbrahim PALAMUT, Öznur SİMAV (pedagog) Adnan TÜZÜN (avukat) Hasan Ali HHAYIROĞLU (mühendis) Okan OK (doktor) Acil Tıp Teknisyenleri Derneği (ilkyardım eğitimi iş ve trafik kazalarına karşın duyarlılık gösteren "kazasız kul olmaz"oyununu yazan ve yöneten Zahrettin Çelik oyun hakkında şu değerlendirmelerde bulundu; ''Bilindiği üzere istatistikler ve kaza oranlarına baktığımızda iş ve trafik kazaları pek iç açıcı değil. Sürücüler, işverenler ve diğer faktörlerden kaynaklı kazaların olması iş ve ekonomi hayatını bir hayli derinden sarsmaktadır. Hal böyle olurken bizlerde bu hassas konuları sahne sanatlarına taşıyarak bilinçli birey ve toplum modeli oluşturma amacındayız. oyunumuzu yurdun her tarafında halka sunacağız'' dedi.

Sayın Çelik, 'İstanbul Gelişim Sanat' bu oyunun yanı sıra; sokak çocuklarına, köy okullarına, hayvan haklarına yardım etmek ve öğrencilere burs sağlamak gibi konularda da desteklerine devam etmektedir. Oyunumuzun sahnelenmesinde başta belediyelerimiz olmak üzere bizlere her zaman inanan ve yanımızda yer alan Destekçilerimizin bazıları, ANTHİLL RESİDENCE, İBA MEDİKAL, TORİMA KAYA ELEKTRONİK, SİNEMATEK , USTKON, HABER KITA, NİLÜFER TURİZM,  İZMİT SEYEHAT, EFE TUR,ARI MADEN, GÜNDOĞDU KRİSTAL, GELİK, RESTAURANT, , ADA OFSET , ÖZGÜR FOTO TEKNİK, TEK ALÜMİNYUM,  KAŞMİR OTEL,  SİNEMATEK,   İSTANBUL TV, PRAMİT  İŞ GÜVENLİĞİ MALZEMELERİ YELİ DESİGN WEB TASARIM,  AYTEK  DEKOR,  KURSLARI,  AKTÜEL GAZATESİ, VAROL MÜZİK , HAVADİS TÜRK HABER, ÖZGÜR BASKI DÜNYASI, RÜZGAR BAYRAK, EMİN ÇANTA ,ARDA ÇANTA , ACİL TIP TEKNİSYENLERİ VE TEKNİKERLERİ DERNEĞİ, ORES TANITIM SİSTEMLERİ, ONS TANITIM, VAROL MÜZİK MARTUR. MARDİN BAĞDADİ RESTAURANT, PANORAMA PRODÜKSİYON ,BLUE X WOMEN,ÖZLEM DİYARBAKIR ,ÖZ DIYARBAKIR SEYEHAT ,BUGÜN GAZETESİ , GÜNEŞ GAZETESİ ,GAZETE,HABERLER.COM, SONDAKİKA.COM, ATAMANLA ADIM ADIM,YURDUM YAZILIM, ROTA HABER, UFUKLAR KOLEJİ , BAĞCILAR BELEDİYESİ , TUZLA BELEDİYESİ BAKIRKÖY BELEDİYESİ, TRIO BOWLİNG - PROFİLO AVM- BAMBİ CAFE METROPORT AVM. PROCASE olmak üzere bizlere desteğini esirgemeyen tüm destekçilerimize ve basın kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunarız dedi.

Oyundan bir bölüm: Melahat ve Mustafa kazazedelere bilerek yanlış yöntemlerle müdahale ederek yaralı olanların kalıcı sakatlıklara maruz kalmasına sebep olurlar  ve  kazaların görüntülerini kayıt altına alarak haber ajanslarına para karşılığında satmaktadırlar. Bu örnek de toplumdaki duyarsızlık, eğitimsizlik, dayanışmadan uzak örneğini görmekteyiz. oyunun sonunda hata yapan karakterler hatalarını itiraf eder ve çeşitli yardım konularına tabi olurlar.

İSTANBUL GELİŞİM SANAT
Yazan ve Yöneten:  Zahrettin ÇELİK
Sanat Danışmanı:  - Vatan ŞAŞMAZ
Seslendirme: Toprak SERGEN
Proje Danışmanları
Servet Engin
Hasan Ali Hayıroğlu
İbrahim Palamut
Av.Suat Yurdsever
Dr.Okan Ok
Acil Tıp Teknisyenleri Derneği
Oyunun Kadrosu:  6 oyuncu - 2 teknik  
Kostüm: Elif Gedikoğlu - Serpil Argun
Türü: Trajikomik 
Süre: 80 dkk / 2 perdelik
İzleyici kitle: 7'den 70'e
Koordinatörler:, Ali Çelik
www.istanbulgelisimsanat.com

Kaynak: Bültenler

26 Mayıs 2014 Pazartesi 15:33

Toprak Sergen, Vatan Şaşmaz, İstanbul, Otomobil, Güncel