Kazak ve Türk Rekabet Kurumları Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6.Astana Ekonomi Forumu'nda Kazakistan ve Türkiye rekabet kurumları arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6. Astana Ekonomi Forumu'nda Kazakistan ve Türkiye rekabet kurumları arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Bu yıl Birleşmiş Milletler (BM) Krizle Mücadele Konferansı ile ortaklaşa düzenlenen 6. Astana Ekonomi Forumu'nun ikinci gününde ekonomide rekabetin önemi konulu oturum yapıldı. Kazakistan Rekabet Kurumu Başkanı Bolatbek Kuandıkov başkanlığında düzenlelenen oturuma Avusturya, Türkiye, Hindistan, Ukrayna, Rusya,Romanya ve ABD'den temsilciler katıldı.

Oturumda Nobel ödülü sahibi James Alexander Mirrless ve John Nash ile beraber, İtalya eski Başbakanı Romano Prodi ve Türkiye Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı birer konuşma yaptı. Kaldırımcı, Türkiyenin son yıllarda ekonomide aldığı mesafede Rekabet Kurumu'ndaki değişikliklerin de etkili olduğunu kaydetti.

Konuşmalardan sonra Kazakistan ve Türkiye rekabet kurumları arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Türkiye Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Kaldırımcı, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, forumda ekonomi gündemindeki popular konuların ele alındığını ve katılımın çok üst düzeyde olduğunu kaydetti. İki ülke arasındaki işbirliğini önemsediklerini ve bu maksatla iki kurum başkanı olarak bir İşbirliği Mutabakat Zaptı'na imza attıklarını belirten Kaldırımcı, ekonomik işbirliğinin güçlenmesinde kurumlar arasındaki işbirliğinin etkili olacağını belirtti.

Kazakistan Rekabet Kurumu Başkanı Bolatbek Kuandıkov ise kardeş ve dost Türkiye ile her sahada dostluğun ve işbirliğinin günden güne arttığını ve Astana'da düzenlenen ekonomi forumunun sonunda Türkiye Rekabet Kurumu ile işbirliği anlaşması imzalamaktan gurur duyduklarını söyledi. Kazakistan ve Türk işadamlarına karşılıklı yatırım yapmaları konusunda gerekli zeminin hazırlanmasında imzalanan anlaşmanın önemli olacağına inandığını kaydeden Kuandıkov, Kazakistan'ın Rusya ve Belarus ile birlikte kurduğu Gümrük Birliği'nin Türk yatırımcılara büyük bir pazar imkanı sağlayacağını söyledi.

100'e yakın ülkeden 11 bin delegenin katıldığı forum bugün sona erecek.

Kaynak: CHA

24 Mayıs 2013 Cuma 16:19

Rusya Federasyonu, Astana, Türkiye, Kazakistan, Ekonomi