Kazakistan'da '6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi' Sona Erdi

ASTANA (AA) – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 'Terör gruplarının sayısı gittikçe artıyor.

Astana (AA) – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Terör gruplarının sayısı gittikçe artıyor. Sadece İslam dünyasında değil Batı'da da var ve onların da rahatsız olduğu birtakım hususlar var. Özellikle teröre son verilmesi gerektiği noktasında ortak bir tutum var." dedi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi sona erdi.

Kongrenin ikinci ve son gününde Barış ve Uyum Sarayı'nda düzenlenen kapanış törene, Kazakistan Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yanı sıra İslamiyet, Hristiyanlık, Budizm, Yahudilik, Hinduizm, Taoizm ve diğer dinlerden temsilciler katıldı.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Tokayev, kongre sonucu dünya toplumunu birliğe, beraberliğe, barış ve huzura çağıran ortak bildiriyi kabul ettiklerini duyurdu.

Kongrede güven ve iş birliğinin pekiştirilmesi yolunda önemli bir adım atıldığını belirten Tokayev, "Dünyada barış ve istikrar adına elimizden gelen her şeyi yapacağız." ifadesini kullandı.

Kongreye katılan Prof. Dr. Erbaş da AA muhabirine yaptığı açıklamada, kongreye davet edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşekkür mektubunu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e ilettiğini aktardı.

Toplantının toplumda daha çok farkındalık oluşturma açısından toplantının faydalı olduğunu söyleyen Erbaş, toplantı deklarasyonunda birlik, beraberlik, barış ve huzura dünyanın ihtiyaç duyduğu, savaşların durdurulması ve terör olaylarına vurgu yapıldığını kaydetti.

Erbaş, "Terör gruplarının sayısı gittikçe artıyor. Sadece İslam dünyasında değil Batı'da da var ve onların da rahatsız olduğu bir takım hususlar var. Özellikle teröre son verilmesi gerektiği noktasında ortak bir tutum var. Bildirgede bunlara yer verildi." dedi.

Kaynak: AA

11 Ekim 2018 Perşembe 14:45

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kazakistan, Astana, Güncel