Kazakistan'da 'Ali Şir Nevai Edebiyat Akşamı' Etkinliği

Kazakistan Halklar Asamblesi Başkanı Yardımcısı Erali Tuğjanov, Türk uluslarının ekonomik büyümesinin birlik ve beraberlik sayesinde olduğunu söyledi.

Kazakistan Halklar Asamblesi Başkanı Yardımcısı Erali Tuğjanov, Türk uluslarının ekonomik büyümesinin birlik ve beraberlik sayesinde olduğunu söyledi.
Kazakistan'daki Özbek Kültür Merkezi ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin ortak çabasıyla UNESCO'nun 1999 yılında ilan ettiği 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü kapsamında düzenlenen "Ali Şir Nevai Akşamı" etkinliğine, Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Kazakistan Haklar Asamblesi Başkan Yardımcısı Erali Tuğjanov'un yanı sıra Özbekistan, Azerbaycan büyükelçilik temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
Programın açılışında konuşan Tuğjanov, Kazakistan'da yaşayan etkin azınlıkların ana dillerinin korunması ve yaşatılması için önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, ülkede 165 merkezde etnik azınlıkların ana dillerini öğrendiklerini kaydetti.
Ülkedeki Özbek orta okullarında, Kazak, Rus, İngiliz ve Özbek dillerinde eğitim verildiğini aktaran Tuğjanov, "Dil birleştirme faktörüdür. Türk halklarının dili, tarihi ve dini birdir. Bizler bir olmazsak kimler bir olacak. Ekonomimiz büyüyorsa ve haklarımızın bayrağı dünyada dalgalanıyorsa, birlik ve beraberliğin sayesindedir." dedi.

Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Uyanık da Nevai'nin, bilim, irfan, sanat ve şiiriyle Türk dilinin ölümsüz eserlerini vücuda getirmiş bir şahsiyet olduğunu dile getirdi.
Etkinlikte, Ali Şir Nevai'yi anlatan sinevizyon gösterisinin ardından, Özbek Kültür Merkezi öğrencileri tarafından konser verildi.

Kaynak: AA

21 Şubat 2017 Salı 17:37

Türkiye, Yunus Emre Türk, Ali Şir Nevai, Kazakistan, Kültür Sanat