Kazakistan'da Siyah Kar Yağdı, Halk İsyan Etti

Kazakistan'ın orta kesimindeki Temirtau'da gökyüzünden yağan siyah kar, kent sakinlerini isyan ettirdi.

Orta Asya ülkesi Kazakistan'da siyah kar yağdı. Ülkenin orta kesiminde yer alan Temirtau'da, çocuklar kömüre benzeyen karla oynadı. Bir grup bilim insanı olayı araştırıken, sosyal medyada bir kullanıcı "Bununla yaşayamayız, burada boğuluyoruz" yazdı.

SEBEBİ ARAŞTIRILIYOR

Instagram'da yer alan videolarda Temirtau sakinleri hükümetten olayı araştırmasını isteyen paylaşımlar yapıyor. Aralarında resmi ve bağımsız isimlerin yer aldığı bir grup özel araştırmacı, siyah karın nasıl oluştuğunu çözmeye çalışıyor.

DEMİR ÇELİK ŞEHRİ

BBC, Temirtau'nun ülkenin en büyük çelik üretim ve demir endüstrisine ev sahipliği yaptığını bildiriyor. Kentte global dev ArcelorMittal'e ait bir tesis var.

Birçok kent sakini, demir çelik tesislerinin yol açtığı hava kirliliğinin siyah kar yağmasına neden olduğuna inanıyor. ArcelorMittal ise hava kirliliğinde önemli bir rol oynadıkları yönündeki iddiaları reddediyor.

BAŞKANIN KIZINA MEKTUP YAZDILAR

Bazı öfkeli Temirtau sakinleri ise imza kampanyası başlattı ve topladıkları imzaları Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev'in en genç kızı Aliya Nazarbayeva'ya gönderdi. Aliya Nazarbayeva, Kazakistan Çevre Teşkilatı Birliği'nin başkanlığını yapıyor.

ÜLKENİN EN KİRLİ BÖLGESİ

Aralık ayında hiç rüzgarın esmediği şehirde, 11 kez hidrojen sülfür oranının belirlenen limitleri aştığı tespit edildi.

Temirtau'nun bulunduğu Karaganda, ülkede havası en kirli ve gökyüzüne en çok atık bırakılan bölge. Resmi verilere göre, 2016 yılında 600 bin ton zararlı atık gökyüzüne bırakıldı.

12 Ocak 2018 Cuma 11:29
YORUMLAR (16)
  • Kıyamet alameti olabilir : Çok yaklaştı siyah kar bile yağmış baksanıza daha ne duruyorsunuz chp ye oy verin Cevap Yaz 10 35 Yayından Kaldır Yuh : Bi oku hele bir anla sonra yoruma sarıl. Her işiniz siyaset her işiniz sataşma. 2 1 Yayından Kaldır
  • MERSİN 33 : DAHA KAR I BİLMEZLER BİRDE SİYAH KAR YAGDI DERLER.sabaha kadar yaktıkları kömür sobalarından cıkan dumanın isi o Cevap Yaz 11 3 Yayından Kaldır
  • Hep daha fazlası : Elimizdeki ile yetinmeliyiz hırs hem kendimize hem de dünyaya zarar veriyor herkes bir fidan dikmeli kesmezlerse çok ii olur Cevap Yaz 19 1 Yayından Kaldır
  • harun : Hain ingilizler dünyanın her yerinde sömürge yapıyorlar tüm olayların ardından aon giliz parmağı var orta doğuda oynanma oyun 1. Dünya Savaşı sırasında oynanân oyunu ikinci adımı dir tüm islam devlerini sömürü yönetiyor lar islam devlet başkanları artık uyanmali yetr uydukllari Cevap Yaz 10 5 Yayından Kaldır CemOşit : O kadar ahmak birisin ki Anlatım bozukluğu yapmışsın 3 1 Yayından Kaldır Cemşit : Arkadaş o kadar büyük laflar etmişsin ki haddini çok aştığın imla hatalarından belli. 4 9 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız