Kazalarda Suçlu İşveren, Mahkemeye Mühendisler Çıkıyor'

Denizli Gelişimci Teknik Elemanlar Derneği (DENGE) Başkanı Mehmet Ertuğrul, birçok felakettin sebebinin devlet veya işverenden kaynaklandığını ama suçun mühendislere kalarak, hakim karşısına meslektaşlarının çıktığını söyledi.

Denizli Gelişimci Teknik Elemanlar Derneği (DENGE) Başkanı Mehmet Ertuğrul, birçok felakettin sebebinin devlet veya işverenden kaynaklandığını ama suçun mühendislere kalarak, hakim karşısına meslektaşlarının çıktığını söyledi. 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü dolayısıyla Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenleyen Ertuğrul, hemen hemen her alanda mühendislerin emeği ve çabası olduğunu, bu kişilerin kendilerini özel hissedebilmeleri için 12 Aralık’ta Denizli’de çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti.
Son yıllarda yoğunlaşan iş kazalarıyla ilgili soruları da cevaplandıran DENGE Başkanı Ertuğrul, “Özellikle 2014 yılında, iş kazaları ve doğal faaliyetler demek biraz zor olacak, dikkatsizliklerin arkasında aranmayan bilimsel çalışmaların, bu çalışmaların arkasının doldurulmaması sebebiyle birçok iş kazası meydana geldi. Soma’daki ve Ermenek’teki maden faciasında, basında belirtildiği gibi bir mühendislik hatası var. Ermenek’teki kazada yan tarafta kapatılan madenin içerisine suyun dolması, oraya çok fazla yaklaşmaktan dolayı su patlaması meydana geldi. İşin özüne baktığımızda bunu, bir mühendis olarak bilmesi gerekiyordu. Bunu ülkenin en önemli üst kuruluşu olan kuruluşların da uyarması gerekiyordu. Bunu yapması gerekenler de elbette mühendisler. Bu kazalardan sonra yargılananlar da mühendisler. Mühendisler, yapmış olduklarının cezasını belki hakim karşısında veriyor. İşverenler, hiçbir şekilde şu anki yönetmeliklerle hesap vermek üzere çıkmıyor. Bunların cezasını mühendisler çekiyor.” dedi.
‘İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI, ÇALIŞTIĞI YERDEN MAAŞ ALIRSA O İŞYERİNİ SAĞLIKLI DENETLENMEZ’
TBMM Soma Araştırma Komisyonu'nun herhangi bir kişiyi suçlu bulamamasını da değerlendiren Ertuğrul, “Denizlili bir mühendisin de şehit olduğu Soma faciasında maden mühendisimizin ailesiyle konuştuğumuzda, orada maden mühendisimizin arkadaşları cihazların sürekli sinyal verdiğini ama üretimi durdurmamak adına o sinyallerin görmezden gelindiğini söylediklerini söylüyorlar. İşverenden maaşını alan mühendis arkadaşlar, işyerini kapattığı anda kendi maaşından olacak. En önemli sorunlardan bir tanesi bu. Mühendis o işyerinden maaşını alacak ama o mühendisi denetleyen bir başka mühendis var. İş güvenliği uzmanlarının, çalışmış olduğu yerden, denetlemesini yaptığı işverenden maaş aldığı sürece o işyerini sağlıklı denetleyeceğine inanmıyoruz. Bir A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak bunu söylüyoruz. Eğitimlerimiz ve çalışmalarımız sürecinde kamuoyu oluşturmak için söylememize rağmen bu yönetmelik üzerine herhangi bir faaliyet yapılmadı. Hatalar elbette sorgulanmalı ama en başta işverenlerin o hatalara sebebiyet verdiğine inanıyorum. Bir işveren, mühendise sağlıklı bir işyeri ortamı verdikten sonra ben hiçbir mühendis arkadaşımızın görevi layıkıyla yapmayacağına inanmıyorum.” diye konuştu.
'ÇOK PARA KAZANMA HEVESİ OLAN YERLERDE MÜHENDİSLER SAĞLIKLI ÇALIŞAMIYOR'
Bir iş yapılabilmesi için harcanması gereken maliyetler olduğunu vurgulayan Ertuğrul, “Bu maliyetin neticesinde o işyeri kâr etmelidir. Kâr etmeyen işyeri, zarar eder. Mühendis de bunu gözönünde bulundurmak zorundadır. İşverenin çok daha fazla kâr etme hevesi olduğu yerlerde, mühendislik çalışmaları çok fazla sağlıklı yapılamamaktadır. Bu yüzden maliyetleri kısmak adına, maliyetleri düşürmek adına çalışmalar yapılmakta, bu da maalesef ki sonucu kötü olan facialara sebep vermektedir. İşin özü, çok para kazanma hevesi olan yerlerde mühendis arkadaşlarımız sağlıklı çalışamıyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: CİHAN

05 Aralık 2014 Cuma 13:42

Mehmet Ertuğrul, Denizli, Soma, Politika, Güncel