'keçenin Rengi Solmasın' Çağrısı

Ayfer Güleç, tarihi çarşılarda Anadolu yerine Çin ve Özbekistan keçelerinin satıldığını söyledi.

Anadolu insanının bin yıllık emeğini temsil eden keçe sanatını hayatın içine katan Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı ressam Ayfer Güleç, tarihi çarşılarda Anadolu yerine Çin ve Özbekistan keçelerinin satıldığını söyleyerek 'sahip çıkalım' çağrısı yaptı.

Dünyadaki ilk tekstil ürünü olan ve sağlık açısından birçok olumlu özelliği bulunan keçenin günlük kullanım alanlarını genişletmek için pek çok tasarımı hayata geçiren Kültür ve Turizm Bakanlığı keçe sanatçısı Ayfer Güleç, 'kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları' kervanına katılmaması için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Seferihisar'daki butik atölyesinde üretim yapan Güleç, Osmanlı döneminde 2 bin olan keçe atölyesinden kalan 20 atölyenin bugün yaşam savaşı verdiğine dikkat çekti. Güleç ayrıca, Kemeraltı, Kapalıçarşı gibi tarihi çarşılarda Çin ve Özbekistan keçesinin satıldığını belirtti. Ayfer Güleç, "Bu durum çok üzücü. Dünyada moda belirleyen bu malzeme, ülkemizde hala alt kültür ürünü olarak görülüyor. Anadolu'da bin yıllardır üretilen keçenin değerini anlatmak için herkese görev düşüyor" diye konuştu.

ORTAK PROJE HAZIRLANIYOR

Güleç, keçeyi ekonomik değere dönüştürmek için İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortak proje hazırladıklarını aktardı. Güleç, "Kurs açılmasını bekleyen insanlar var. Şehir merkezinde kurs vermeyi planlıyoruz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür Merkezi'nde verilebileceğini belirtti. Programların durumuna göre başlayacağız. Keçeyi ekonomik değere çevirmek için proje yapmak istiyoruz. Dünya artık katma değerli ürünler üzerine yapılanıyor. Biz de 2012 yılında atağa kalkacağız" dedi.

SAĞLIK MALZEMESİ OLMALI

Güleç, keçenin aynı zamanda sağlık malzemesi olduğunu söyledi. Güleç, "İzmir, sağlık teması ile EXPO 2020'ye aday oldu. Bu süreçte keçenin sağlık malzemesi olarak kabul görmesi en büyük dileğim. Koyunun üzerindeki yün, koyun için nasıl bir koruyuculuk sağlıyorsa, keçe de yaşayan bir malzeme. Aynı koruyucu özelliğini devam ettiriyor. Termos gibi sıcağı sıcak, soğuğu soğuk tutar. Vücuttaki negatif enerjiyi alır" diye konuştu. - İzmir

Kaynak: DHA

03 Ekim 2011 Pazartesi 11:08

Ekonomi