Keçiören Belediyesi'nin Mobil Muhtar Uygulaması

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, 'Bugün Keçiören’i birlikte yönetiyoruz.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Bugün Keçiören'i birlikte yönetiyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeden bütün mahallelerimize eşit hizmet götürüyoruz. Daha önce eğitimini aldığınız Mobil Muhtar Uygulaması'nın sonucu olarak bugün size tablet bilgisayarlarınızın dağıtımını gerçekleştiriyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatından sonra Muhtar İşleri Müdürlüğü'nü ilk kuran belediye olan Keçiören Belediyesi, Mobil Muhtar Uygulaması (Muhtar Otomasyon sistemi) kapsamında 51 mahalle muhtarına tablet bilgisayar dağıttı. Daha önce ilçedeki bütün muhtarlara Mobil Muhtar Uygulaması ve İçişleri Bakanlığı Muhtarlık Bilgi Sistemi hakkında eğitim veren Keçiören Belediyesi, son olarak Estergon Kalesi Kümbet Katı'nda düzenlediği "Keçiören Muhtarlar İstişare Toplantısı" ile mahalle muhtarlarını bir araya getirdi. Toplantıya muhtarların yanı sıra Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Gürcan ve Keçiören Müftüsü İhsan İlhan da katıldı.
Göreve geldiğinde Keçiören'i muhtarlar ile birlikte yöneteceği sözünü verdiğini hatırlatan Ak, "Bugün Keçiören'i birlikte yönetiyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeden bütün mahallelerimize eşit hizmet götürüyoruz. Daha önce eğitimini aldığınız Mobil Muhtar Uygulaması'nın sonucu olarak bugün size tablet bilgisayarlarınızın dağıtımını gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.
"Farklı fikirlerimiz olabilir, ayrılıklar felaket, birlikler rahmettir"
Toplantıda muhtarların mahalleleri ile ilgili istişare yapma imkanı da bulduklarını belirten Ak, "15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında birlikteydik. Vatanımıza, milletimize geçmiş olsun. Bu hain darbe girişimini milletimizin dik duruşu sayesinde atlattık. Bugün milli şuurumuz gelişti. Saygı, sevgi ön plana çıktı. Farklı fikirlerimiz olabilir, ayrılıklar felaket, birlikler rahmettir. Keçiören için hayırlı hizmetlerimiz inşallah devam edecek" ifadelerini kullandı.
Kaymakam Bulut ise, Keçiören'de 22 Temmuz'da görev başı yaptığına dikkat çekerek, "Ankara'nın en güzel ilçesinde çalışmak benim için gurur kaynağıdır. İç Anadolu'nun bir mozaiği olan Keçiören'de sizlerle birlikte çalışacak olmaktan dolayı mutluyum. Allah bizlere hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin inşallah" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Bilgi İşlem Müdürü Hakan Karaca, Mobil Muhtar Uygulaması ile ilgili bir sunum yaptı. Programın soru-cevap bölümünde mahalleleriyle ilgili istek ve önerilerini ileten muhtarlar, kendilerine her zaman destek olan Ak'a teşekkür ederlerken, Kaymakam Bulut'a da görevinde başarı dilediler. Daha sonra Başkan Ak muhtarlara tablet bilgisayarlarını teslim ederken, program toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.
Öte yandan, Mobil Muhtar Uygulaması kapsamında Keçiören Belediyesi ile en etkin biçimde iletişime geçen ve mahallenin sosyal dokusunu en iyi tespit eden muhtara ödül verilecek. Muhtarlar, mobil muhtar uygulaması sayesinde kendilerine dağıtılan tablet bilgisayarları kullanarak mahalleleriyle ilgili istek ve önerilerini belediyeye gitmeden iletebilecek. Talepler Muhtar Takip Sistemi'nde göründükten sonra Muhtar İşleri Müdürlüğü devreye girerek talep hakkında belediyenin ilgili müdürlüğünü bilgilendirecek ve söz konusu müdürlükten gelen yanıt Muhtar Takip Sistemi'ne girilerek işlem sonuçlandırılacak. Muhtarlar, sistemi kullanarak mahallelerindeki ihtiyaç sahibi kişiler için doğrudan sosyal yardım başvurusu yapabilecek, hastalar için hasta nakil hizmetine başvurabilecek. Tablet bilgisayarlara yüklenen özel program ile muhtarlar, belediyenin etkinliklerinden de haberdar olup mahallelerine duyurabilecekler. Keçiören Belediyesi'nin sağladığı bu uygulamayla 51 mahalle muhtarı kendi aralarında mesajlaşarak, fikir alışverişinde bulunabilecek, birbirlerini mahalle organizasyonlarına da davet edebilecek. Sistem Keçiören'in her mahallesi arasındaki iletişimi daha güçlü ve daha hızlı hale getirecek. Her ay 5 GB internet kotasının verileceği bu proje sayesinde yerel yönetimler merkezle iş birliği içinde çalışma imkanı yakalayacak. Muhtarların istek ve taleplerini rapor haline getirecek olan Keçiören Belediyesi, otomasyon sistemi ile kendi iç kontrolünü de yapmış olacak. - ANKARA

Kaynak: İHA

21 Eylül 2016 Çarşamba 10:31

Recep Tayyip Erdoğan, Uğur Bulut, Mustafa Ak, Keçiören, Güncel