Bağcıkları Kendiliğinden Bağlanan Ayakkabı Gerçek Oldu

Geleceğe dönüş filmini izleyenlerin sahip olmayı hayal ettiği otomatik bağcıklı ayakkabı bir spor ürünleri firmasınca imal edildi.

Bağcıklı ayakkabı giymenin kendine göre zor tarafları var. Özellikle kilolu insanlar için neredeyse bir eziyet. Geleceğe Dönüş filminin yapımcıları baş rol oyuncusu Michael J. Fox için kendiliğinden bağlanan ayakkabılara senaryoda yer vermişlerdi. Filmi izleyenler o ayakkabılara kavuşmanın hayellerini kurdular.

KENDİNİ BAĞLAYAN AYAKKABI GERÇEK OLDU

Bir spor malzemeleri üreticisi bu hayali gerçeğe çevirdi.Kendiliğinden bağlanan ayakkabının bağcık sistemi herhangi mekanik parçaya, motora, yaylara, çarklara veya pistonlara sahip değil. Sadece bir basınç sensörü ve ipleri sıkıştıran bir denge mekanizmasından oluşuyor.

AYAĞINIZI İÇİNE SOKMANI YETERLİ

Siz ayakkabıyı giydiğiniz ve topuğunuzu bastırdığınız anda ipler sıkışıyor ve ayakkabı ayağınıza tam oturuyor. Ayağın rahat edebilmesi için farklı ip sıkma seviyeleri ayarlamak mümkün.

FİBER MALZEMEDEN

Otomatik bağcık mekanizmasındaki ipler ayakkabının tabanına bağlı ve her giyildiğinde ciddi bir gerilimle başetmek zorunda kalıyor. Bu yüzden de çok sağlam olmaları lazım ve özel bir karbon fiber malzemeden üretilmişler. İpler yaklaşık 115 kilogram yükü kaldırabilecek kadar sağlam. Tüm mekanizma o kadar dayanıklı ki, yapılan testlerde 200,000 defadan fazla otomatik bağlanıp açılmaya bile dayanabilmiş.

FİYATI EL YAKIYOR

Kendiliğinden bağlanan ayakkabının fiyatı 195 ABD Doları

Kaynak: Haberler.Com

20 Kasım 2014 Perşembe 15:33

Fox, Dönüş, Ekonomi, Ekonomi, Güncel