Kerbela Olayını Tüm Yönleriyle Ele Alan Albüm Muharrem Ayı'nda Müzik Marketlerdeki Yerini Aldı

Türk Halk Müziği sanatçıları Coşkun Karademir ve Emirhan Kartal, Kerbela olayını anlatan albümünü Muharrem Ayı’nda çıkarttı.

Türk Halk Müziği sanatçıları Coşkun Karademir ve Emirhan Kartal, Kerbela olayını anlatan albümünü Muharrem Ayı'nda çıkarttı.

İlk kez iki Türk sanatçının Kerbela Olayı ile ilgili müzik albümü yapmasının yanında, albüm sadece eserlerden oluşmuyor. Albümün birinci bölümünde mersiyeler ve sözlü eserler yer alırken, ikinci bölümünde ise Kerbela olayı sesli kitap mantığıyla anlatıldı. 2 yıla yakın bir çalışma sonrasında Muharrem Ayı'nda müzik marketlerde yerini alan Albümde, Cengiz Özkan, Erkan Oğur, Ayfer Vardar, Derya Türkan ve Özer Özel gibi ünlü isimler de yer aldı.

Hem akademisyen hem de sanatçı kimlikleriyle tarihsel süreci ele alan Türk Halk Müziği Sanatçıları Coşkun Karademir ve Emirhan Kartal, albümün son haini almasında Prodüktör Hasan Saltık'ın büyük emekleri bulunduğunu belirterek teşekkür ettiler.

Daha önce "Dönüş Yolu", ve "Sırdaşk" gibi albümler yapan sanatçılar Kardemir ve Kartal, Kerbela albümünün, tarihsel bir birikimin, akademisyen gözüyle irdelenmesini; tecrübeli oldukları halk müziği ile birleştirdiklerini ifade ettiler.

Coşkun Karademir, "Bu proje uzun süre üzerinde çalıştığımız bir proje. Albümde, hem müzikal birikim, hem tarihsel dokular, hem de edebi anlatımlar mevcut bu yönüyle bu alanda hazırlanmış en kapsamlı çalışma olduğunu söyleyebilirim. Aslında içeriğini Anadolu'daki deyişlerden ve mersiyelerden almakta. Tabii böylesine bir olayı albümleştirirken, tarihsel gerçekliğinde kopmadan yapmak gerekiyordu. Tüm bunları başararak Muharrem Ayı'nda albümü yetiştirdiğimiz için mutluyuz" dedi.

Emirhan Kartal ise albümün iki ayrı bölümden oluştuğunu belirterek, "İki CD'den oluşan albümümüzde ilk bölümde, tarihsel gerçekliği bugünlere kadar canı pahasına korumuş ve oluşturmuş olan önemli ozanlarımızın deyişleri, mersiyeleri ve nefesleri nacizhane şekilde seslendirmeye çalıştık. Yine ilk bölümde Cengiz Özkan, Erkan Oğur, Ayfer Vardar, 3 eserle bize katkı sağladılar. İkinci bölümde ise Tiyatro sanatçısı Mustafa Avkıran'ın seslendirdiği tarihsel Kerbela olayını anlatan bir bölüm var emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Muharrem Ayı'nda bulunduğumuz bugünlerde, müzik marketlerde yerini alan albümle ilgili detaylar, sanatçılar Coşkun Karademir ve Emirhan Kartal'ın www.facebook.com/CoskunKarademirEmirhanKartal adlı sosyal medya sitelerinden takip edilebiliyor. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

07 Kasım 2014 Cuma 11:58

Erkan Oğur, Cengiz Özkan, Kartal, Politika, Güncel