Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması'Sonuçlandı

2017 Türk Dili Yılı çalışmaları kapsamında Türk Dil Kurumu (TDK) ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen “Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması” sonuçlandı.

2017 Türk Dili Yılı çalışmaları kapsamında Türk Dil Kurumu (TDK) ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen "Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması" sonuçlandı.
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı kapsamında Türk Dil Kurumu ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen "Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması" bugün sonuçlandı. TDK tarafından yapılan açıklamada, "Kimliğimiz Türkçemiz" özdeyişiyle yola çıkılan yarışmada milli birlik ve beraberliğin vazgeçilmez teminatı olan Türkçe'nin doğru ve güzel bir şekilde kullanılabilmesi, dilimizin sonraki kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılması ve genç yönetmenlerin oluşturdukları dil farkındalığının sinemaseverlerle buluşturulmasının hedeflendiği belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabildiği yarışmada 100 eser yarıştı. Her iki dalda toplam 125 bin TL ödül verildi.
Yarışmanın kısa film dalında jüri üyeliğini Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Yapımcı/Yönetmen Derviş Zaim, Yazar/Senarist Tarık Tufan, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Kurtuluş Özgen yaparken, kamu spotu dalında ise Deniz TV Grup Direktörü/Reklam Yapımcısı Özgür Kamburoğlu, TRT Haber Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sadullah Çebi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sıddık Şahin ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Doç.Dr. Kağan Olguntürk yaptı.
Kısa film dalında ödül kazanan isimler şöyle:
Birincilik Ödülü : Gece Yürüyüşü / Yönetmen: Ömer Dişbudak
İkincilik Ödülü : Seni Seviyorum de /Yönetmen: Alican Çizmeci
Üçüncülük Ödülü : Kamus Namustur /Yönetmen: Fatih Alibaz Dursun
Seçici Kurul Özel Ödülü: Kayboluş / Yönetmen: İlhan Kaya
Teşvik Ödülü : Benim / Yönetmen: Cihan Deniz
Teşvik Ödülü : Dil Sancısı / Yönetmen: Erdem Uzunay
Kamu spotu dalında ödül kazanan isimler ise şöyle:
Birincilik Ödülü : Dil Bayrağımız Türkçe / Yönetmen: Alper Bozkurt
İkincilik Ödülü : Türkçe Alt Yazılı / Yönetmen: Mehmet Özgür Kızılkaya
Üçüncülük Ödülü : Plaza Dili ve Edebiyatı / Yönetmen: Ferhan Gökçek Kutluer
Seçici Kurul Özel Ödülü: Türkçemiz / Yönetmen: Miratcan Gence
Teşvik Ödülü : Doğrusu Varken / Yönetmen: Mahbube Ülkü Akkoyunlu
Teşvik Ödülü : Kamu Spotu 2 / Yönetmen: Ayça Seymenoğlu
Açıklamada, ödül alan eserlerin gösterim tarih ve yerinin düzenleme kurulu tarafından daha sonra duyurulacağı belirtildi. - ANKARA

Kaynak: İHA

29 Aralık 2017 Cuma 16:38

Ankara Üniversitesi, Mustafa Kemal Atatürk, Türk Dil Kurumu, Gazi Üniversitesi, Politika, Güncel