Kirazı Kurtlandıran Sineğe, Tuzaklı Önlem

Manisa'da, kirazda kurt oluşumuna neden olan sinekle biyolojik yöntemlerle mücadele edildiği bildirildi.

Manisa'da, kirazda kurt oluşumuna neden olan sinekle biyolojik yöntemlerle mücadele edildiği bildirildi.

Ziraat Mühendisi Çınar Aydoğan, "Kurtlu Kiraz oluşmasına neden olan kiraz sineği ile zamanında mücadele edebilmek için, sarı yapışkan levhalar kullanıyoruz" dedi.

Manisa'nın kiraz depolarından Sancaklıbozköy'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bağlı, gönüllü ziraat danışmanı olarak görev yapan Aydoğan, konuya ilişkin yapılan çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Kiraz üretiminde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesinin de, kirazda kurt oluşumu olduğunu ifade eden Aydoğan, buna neden olan sinekle zamanında mücadele edebilmek için 20x25 cm ölçülerinde üzerlerine böcek yakalama zamkı sürülen sarı yapışkan tuzaklar kullandıklarını söyledi.

Görsel bir tuzak olan sarı yapışkan tuzakların etkisini, salgılanan hormon sayesinde koku yoluyla artırdıklarını ifade eden Aydoğan, böylece kiraz sineği için çok etkili bir tuzak sistemi oluşturulduğunu kaydetti.

Aydoğan, şöyle konuştu:

"Kirazda kurt oluşumuna neden olan sineği, biyolojik yöntemlerle yok ediyoruz. Bu tuzaklar kiraz ağaçlarında çiçek taç yapraklarının tamamen dökülmesinden sonra, bahçedeki her ağacın güney yönündeki dallarına, yerden 1-1.5 m yükseğe, ağacın büyüklüğüne göre 1-4 adet tuzağı asılıyor. Bahçedeki kiraz sineği erginleri yakalanır. Bu mücadele tekniğinde ilaç adını verdiğimiz zehirli kimyasal maddeler kullanılmaz. Kiraz sinekleri yakalanarak öldürülürler. Bu teknik daha az emek ister, daha ucuzdur ve en önemlisi üründe ilaç kalıntısı olmaz, çevre kirlenmez ürünün ihraç edilebilme şansı artar, pazarda daha yüksek fiyatla satılır. Halk sağlığı yönünden önerilen bir mücadele tekniğidir."

-"Manisalı üreticiler, kimyasal mücadeleyi bıraktı" -

Manisa Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Kabasakal da, Manisa'daki kiraz üreticilerinin son 8 yıldır zararlılarla kimyasal mücadeleyi bıraktığını bildirdi.

İnsanların kafasında "Kiraza hormon atılıyor, kimyasal ilaçlama yapılıyor" diye yanlış bir inanış olduğunu belirten Kabasakal, bu yanlış algıların düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bölgede belirlediği pilot merkezlerde bürolar açarak tarım merkezleri oluşturduğunu, bu bürolara da tarım gönüllüsü ziraat mühendisleri atadığını hatırlatan Kabasakal, bu uygulamanın son yıllarda üreticinin daha da bilinçlenmesine önemli katkılarını olduğunu ifade etti.

Kabasakal şöyle konuştu:

"Onlardan aldığımız bilgilerle daha bilinçli üretim yapmaya başladık. Bu sayede kimyasal mücadeleyi son 8 yıldır tamamıyla kestik. Zararlılarla sadece biyolojik mücadele yapıyoruz. Uyguladığımız ilaçlar da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı onaylı organik ilaçlar oluyor. Örneğin kirazın kurtlanmasına yol açan sineğe sarı levha şeklinde tuzak kullanıyoruz. Bu tuzak yapışkanlı olduğu için ilaçlama yapmadan, salgılanan hormona, sineğin gelip, yapışması sağlanarak imha ediliyor. Örneğin arı bizim için çok önemli. O nedenle uyguladığımız yöntemlerin hiç birisi faydalı böceklere zarar vermiyor. Vatandaşlarımız Manisa'da yetiştirilen kirazı gönül rahatlığı ile tüketebilir. Bizim kesinlikle ürünlerimizde kimyasal kalıntı bulunmuyor."

- MANİSA

Kaynak: AA

30 Nisan 2012 Pazartesi 14:04

Sancaklıbozköy, Aydoğan, Manisa, Yerel