Kırgızistan'da Hizb-ut Tahrir Operasyonu

Kırgızistan'da Ülkenin Güneyinde Özbekistan'a Sınır Oş Kentinde Hizb-ut Tahrik Örgütüne Yönelik Operasyonda Beş Kişinin Tutuklandığı Bildirildi.

Kırgızistan'da ülkenin güneyinde Özbekistan'a sınır Oş kentinde Hizb-ut Tahrik örgütüne yönelik operasyonda beş kişinin tutuklandığı bildirildi.

Emniyet Müdürlüğü Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, hafta sonu vilayet sınırları dâhilinde yürütülen operasyonda Hizb-ut Tahrir örgü üyesi olduğu belirlenen beş kişinin tutuklandığı ve bu kişilerle birlikte çok miktarda propaganda amaçlı doküman ele geçirildiği belirtildi. Bu kişilerin Oş merkez ve Karasu ilçesinde aktif faaliyetlerde bulunduğunun tespit edildiği açıklandı.

Kırgızistan'da daha çok ülkenin güneyindeki Oş, Celal Abad ve Batken eyaletlerinde etkili olan Hizbut Tahrir örgütünün dini faaliyet adı altında giderek etkili olduğu ve güçlü bir taban oluşturdu belirtiliyor.

İlgililer, Ekremiler, Vehabiler ve Hizb-ut Tahrir gibi örgütlerin halk nezdinden din sömürüsü yaparak güç kazandığını ve bölge insanının dini hassasiyetleri nedeniyle daha çabuk şekilde bu tür akımların etkisine girdiğini belirtiyor.

Kırgızistan'ın yanı sıra bölge ülkeleri, Tacikistan, Özbekistan ve Kazakistan'da da etkili olan Hizb-ut Tahrir örgütü, özellikle gençleri hedef seçiyor. Kırgız yetkililer, örgütün faaliyet alanı olarak daha çok cami, okul ve medreseleri hedef seçtiğini ve insanların dini bilgi boşluğundan faydalanarak din kisvesi altında onları saflarına çektiğini vurguluyor.(CİHAN)

Kaynak: CHA

10 Ağustos 2009 Pazartesi 17:28