Kırımlıların 'Korkunç Yıllar'I Film Oluyor

Kırım Türklerinin hafızası olarak anılan ünlü yazar Cengiz Dağcı’nın 2. Dünya Savaşı sırasında Kırım Tatarlarının çektiği acıları anlattığı ırmak romanların ilki olan Korkunç Yıllar beyaz perdeye aktarılıyor.

Kırım Türklerinin hafızası olarak anılan ünlü yazar Cengiz Dağcı'nın 2. Dünya Savaşı sırasında Kırım Tatarlarının çektiği acıları anlattığı ırmak romanların ilki olan Korkunç Yıllar beyaz perdeye aktarılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması nedeniyle, Cengiz Dağcı ile ilgili film yapmak istediklerini belirtmesiyle, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı da Dağcı'nın Korkunç Yıllar romanını filme çekmeyi gündemine alarak, "Kalıcı Eserler" projeleri arasına almıştı. Dağcı'nın romanı, 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Rusya coğrafyasındaki bütün halklarla birlikte Türklerin çektiği ıstırabı, büyük zulmü ve Kırımlıların yaşadığı sürgünü içtenlikle anlatıyor. Türk edebiyatının en güçlü yazarlarından biri olan Dağcı, romanlarında Kırım Türklerinin çektiği acıları dile getirmesinin yanında, insanın kendini arayışını, zulme başkaldırışı gibi evrensel konuları da işlemiştir. Kırımlı olmasına ve Türkiye'ye hiç gelmemiş olmasına rağmen romanlarını Anadolu Türkçesi ile yazmıştır.

FİLMİN ÇEKİMLERİ İÇİN AFYON VE Bolu ALADAĞLAR'DA ÖZEL PLATOLAR

Filmin çekimleri için Afyon ve Bolu Aladağlar'da özel olarak platolar kuruluyor. Çekimlerine 24 Ocak 2014 günü Afyon'da başlanıp Bolu Aladağlar'da devam edecek filmi, gazeteci/yazar Avni Özgürel projelendirdi. Senaryosunu Atilla ve Nil Ünsal'ın kaleme aldığı Kırımlı/Korkunç Yıllar'ın başrollerini Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu ve Burç Kümbetlioğlu paylaşıyor. Türk Pasaport adlı uluslararası ödüllü yapımın yönetmenliğini yapmış olan Burak Arlıel'in çekeceği Kırımlı/Korkunç Yıllar filminin görüntü yönetmenliğini Feza Çaldıran, sanat yönetmenliğini Vahit Yazıcı, kostüm tasarımlarını Fadim Üçbaş yapacak. 1992 senesinden bugüne çeşitli belgesel ve sinema filmlerine imza atmış TFT Prodüksiyon'un yapımcılığını üstlendiği filmin dünya sinemalarına dağıtımı ise Warner Bross şirketi tarafından gerçekleştirilecek. Filmin Türkiye Galasının Eskişehir'de yapılması planlanıyor. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

30 Aralık 2013 Pazartesi 13:45

Afyonkarahisar, Kırımlı, Eskişehir, Cengiz Dağcı, Yerel