Kırklareli Bakan Dönmez: 28 Şubat Sürecinde En Büyük Darbeyi Meslek Liseleri Yedi

Bakan Dönmez: 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yediENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Özellikle 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi.

Bakan Dönmez: 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Özellikle 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi. Malum bir zihniyet İmam Hatip liseleriyle mücadele etme, onların önünü kesme adına yaptığı bir takım hamlelerle meslek liselerinin önünü kesmiş oldu" dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışına katılmak üzere Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine geldi. AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Vali Osman Bilgin ile partililerin karşıladığı Dönmez, Ak Parti ilçe teşkilatını ziyaret etti. Kırklarelinin önemli bir bölge olduğunu ifade eden Dönmez, "Kırklareli ve Lüleburgaz'ın bizim açımızdan farklı bir önemi var. İki büyük işletmemizin Türkiye Petrolleri, BOTAŞ'ın önemli projelerinin de yer aldığı bir ilimiz. Kırklareli, yeraltı zenginlikleri açısından da, hem petrol, hem gaz, hem de kömür zenginliği açısından da zengin bir ilimiz. Elektrik yatırımları açısından da baktığımızda bölgenin öne çıkan projelerinin bu bulgede yer aldığını görüyoruz. Sürekli gündemimizde olan illerimizden birisi. Bildiğiniz gibi milli enerji ve maden politikası kapsamında özellikle yerli ve yenilenebilir kaynakların azami ölçüde kullanılabilmesi için 2 yıl önce önemli bir çalışma başlatmıştık. Bu aramalarımız ve araştırmalarımız devam ediyor" dedi.
Bakan Dönmez, Kırklareli'nin Vize ve Pınarhisar ilçeleriyle Lüleburgaz ilçesinin Ahmetbey beldesine bu yıl içerisinde doğal gaz geleceğini de sözlerine ekledi.
28 Şubat'TA EN BÜYÜK DARBEYİ MESLEK LİSELERİ YEDİ'
Bakan Dönmez, daha sonra Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı tarafından yaptırılan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Dönmez, "Mesleki ve teknik ğitim veren bu okulumuz ülkemizi ve milletimizi hedeflerine ulaştırmada anahtar bir role sahip olacak. Özellikle 28 Şubat sürecinde en büyük darbeyi meslek liseleri yedi. Malum bir zihniyet İmam Hatip liseleriyle mücadele etme, onların önünü kesme adına yaptığı birtakım hamlelerle meslek liselerinin önünü kesmiş oldu. Sanayinin ihtiyaç duyduğu ara teknik eleman bana göre ana teknik eleman yetiştiren bu okullara her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Bu okuldan çıktığınızda mesleğinize bağlı olarak işleriniz hazır. Belki yüksek tahsil kısmını düşünebilirsiniz. Onda da engel yok. Bazen meslek liselerinin tercih edilmemeleri yönünde sorular soruluyor gençlere. Onlar da üniversite önlerinin fazla açık olmadığını söylüyor. O açıdan buralara tercih ikinci ve üçüncü sıralara inmiş durumda. Eskiden Fen Lisesi ve Anadolu Liseleri'ne tercih olur, ondan sonra da normal liselerden ziyade bu tip meslek liseleri tercih edilirdi. Ben Teknik Üniversite mezunuyum. O dönemde meslek liselerimiz çok da iyi öğrenci yetiştirebiliyordu" dedi.
'GENÇLERİN ENERJİSİNE GÜVENİYORUZ'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gençlerin enerjilerine güvendiklerini belirterek şunları söyledi:
"Gençlerimize ve onların enerjisine güveniyoruz. Yarın ki, büyük ve güçlü Türkiye'yi gençlerimizin inşa edeceğine inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizin dört bir yanında gerek enerji gerekse diğer tüm teknik alanlarda eğitim veren kurumlarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır. Yaklaşık 6 milyon TL'lik harcamayla inşa edildi. Gerek fiziki şartlar, gerekse eğitim altyapısıyla ortaya çıkan okulda yaklaşık 480 öğrenci eğitim görüyor. Ülkemizin nitelikli insan kaynağı temelini oluşturan okulumuzda halihazırda o bölümler açılmadı ama özellikle petrol ve doğalgaz arama ve üretimiyle alakalı yeni bölümlerin eklenmesiyle, madencilik ve doğalgaz sondajla alakalı yeni bölümlerin eklenmesiyle bu alanda önemli bir boşluğu da doldurmuş olacağız. Enerjinin dışında tasarım, kimya gibi bu civarda özellikle sanayinin ihtiyaç duyduğu alanların tercih edilmesi son derece yararlı."
Bakan Dönmez'e günün anısına Kırklareli Valisi Osman Bilgin tarafından vazo hediye edildi. Bakan Dönmez, açılışını yaptığı okulun sınıflarını gezip öğrencilerle sohbet etti. Bakan Dönmez, daha sonra İstanbul'un Silivri ilçesindeki programı katılmak üzere Lüleburgaz'dan ayrıldı.

Kaynak: DHA

11 Şubat 2019 Pazartesi 20:04

Fatih Dönmez, Kırklareli, 28 Şubat, Güncel