Kırmızı ve Siyah Kitabı

Kırmızı ve Siyah Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Kırmızı ve Siyah Kitabı kitabının kısa özeti.

Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu'nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel'i yaratıyor.

Stendhal, 1840.

Fransa'nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris'e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası'nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel'in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon'a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
"Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır."
-André Gide-

"Stendhal, hayatımın en güzel 'tesadüflerinden' biridir."
-Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)Yazar: Stendhal (Henri Beyle Stendhal)
Yayınevi: İletişim Yayınları

ISBN: 9789750512193
Boyut: 13x19,5
Sayfa Sayısı: 592
Basım Yılı: 2013-09
Basım Yeri: İstanbul
Cilt Durumu: Karton
Kağıt Türü: 2. Hamur
Dil: Türkçe


Kaynak: Haberler.Com

07 Kasım 2014 Cuma 11:37

Paris, Fransa, Julien Sorel, Stendhal, Kültür Sanat