Kitap Okuma Şöleni'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Çankırı Anadolu Lisesi tarafından tertiplenen il geneli liselerarası 7. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.

Çankırı Anadolu Lisesi tarafından tertiplenen il geneli liselerarası 7. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.

Süleyman Demirel Fen Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Defterdar Ahmet Seçim Gündoğan okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Anadolu Lisesi Okul Müdürü Zekeriya Yelmen açılış konuşmasında, "İnsanların kişisel gelişimlerini sürdürebilmeleri için günlük hayatta belirli aktiviteler yapmaları gerekmektedir. Bu aktivitelerden biri de kitap okumaktır. Okumak, insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları, sahip oldukları bilgilerin yüzde 60' nı bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunlukla yararsız işlerde harcamaktadırlar. Bu yüzden de zaman akıp geçmekte ve bu toplumlar medeniyeti yalanlamaktadırlar." dedi.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ise "Kitap okuma her şeyden önce boş zamanları değerlendirmek için bir etkinlik olmayıp, insanın fizyolojik ihtiyaçları gibi zihni ve kalbi aydınlatma noktasındaki en anlamlı düsturu ve ihtiyacı olması gerekir. Bu anlamda kitap okumak aynı zamanda bir iç disiplin, duyulara ve zihne olan etkisi itibari ile de hakikaten vazgeçilmez bir hekimliktir. Özgün bir etkileşimin ve bu kapsamda da akademik başarımıza katkısının kesinlikle tartışılması mümkün değildir. Eğer okuduklarımızı anlıyorsak, anladıklarımızı da kendi zihnimizde şekillendirebiliyorsak ve bunu da çevremizle paylaşabiliyorsak o zaman gerçekten birikimli, donanımlı bireyler olarak kendimize, kendi zihnimize ve etrafımıza yaydığımız ışığın miktarı da kesinlikle ziyadesiyle artacaktır. Bu kapsamda bütün bu medeniyet düsturlarımızın gerçekleştirilmesi için düzenlenen kitap okuma şenliği onur ve gurur verici bir çalışmadır. Bundan dolayı emeği geçenleri kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edilen 100 Temel Eser içinden seçilen Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek, Samim Kocagöz'ün Kalpaklılar, Sebahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna, Nazan Bekiroğlu'nun Nar Ağacı, Necati Cumalı'nın Tütün Zamanı adlı eserini okuyan yaklaşık 5 bin 500 öğrenci arasından ön elemeyi geçen 17 liseden 50 öğrenci, seçici kurul tarafından Çankırı Anadolu Lisesi'nde sınava tabi tutuldu. Yapılan değerlendirme sonunda birinci N. Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Eda Çor, ikinci S. Demirel Fen Lisesi öğrencisi Abdullah Eren Çınar, üçüncü N. Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Ayşenur Topal oldu. Öğrenciler ödüllerini davetlilerin elinden aldı.

Törende, grup birincisi N. Ayaz Sosyal Bilimleri Lisesi plaketle ödüllendirilirken, yarışmaya katılan tüm öğrenciler katılım belgesi ile onurlandırıldı. Etkinlik, toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

Kaynak: CİHAN
11 Mayıs 2016 Çarşamba 16:55
YORUMLAR

Son Dakika