KKTC Dışişleri Bakanı Özersay: 'Devletin İçinde Yolsuzlukla Mücadeleyi Engelleyenler Var'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 'Devletin içinde yolsuzlukla mücadeleyi engelleyenler var' dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, "Devletin içinde yolsuzlukla mücadeleyi engelleyenler var" dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, sosyal medya üzerinden ülkedeki yolsuzluk sorunu hakkında açıklamalarda bulundu. Yolsuzluk davalarına gerekli önemin verilmediğini söyleyen Özersay, "Yolsuzluk dosyaları yıllarca Polis ile savcılık arasında gidip gelmiş ve pek çoğu ile ilgili olarak kapsamlı soruşturma yapılmamış, bu dosyalarda gerçekten suç unsuru olup olmadığı araştırılıp da mahkemelerin önüne taşınmamıştır. Farklı kurumlar bu dosyaların nerede olduğu konusunda hep kendileri dışındaki bir diğer kurumu işaret etmiş ama soruşturma süreçleri bir türlü tamamlanmamıştır" ifadelerini kullandı.

Hükümetlerin de konuya yeteri kadar destek vermediğini belirten Özersay, "Bazı hükümetlerin ve siyasilerin gereken desteği vermek yerine bir şeylerin soruşturulmaması için oluşturduğu siyasi baskı ve engellemeler de herkesin malumudur. Hükümet olarak göreve geldikten sonra polis ile savcılık arasındaki bu kopukluğu ortadan kaldıracak bir mekanizmayla yolsuzluk dosyalarını daha hızlı şekilde ele almak için bir adım attık. Polis teşkilatımız içerisinde doğrudan doğruya yolsuzlukları soruşturmaktan sorumlu bir ekip oluşturma kararı aldık" dedi.

"Polis teşkilatımıza ve hukuk dairemize güveniyorum"

Sürecin daha hızlı ilerlemesi için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Özersay, "Soruşturma dosyalarında bu kıpırdanmayı sağlamak hiç de kolay olmamıştır. Bazı noktalarda bu konuların üzerine gidilmesini engellemeye çalışan ciddi bir direnç vardır. Polis teşkilatımıza ve hukuk dairemize güveniyorum, öte yandan süreci yavaşlatmaya çalışan ya da engel olmaya çalışanlar olduğunu da geçen sürede yaşayarak gördük" ifadelerini kullandı.

"Devletin içerisinde yolsuzluklara karşı mücadele edilmesine karşı çıkanlar var"

Yolsuzluk ile mücadele konusunda karşılaştıkları zorluklara değinen Özersay, "Kavga büyüktür, devletin içerisinde yolsuzluklara karşı mücadele edilmesine karşı çıkan, ağırdan alan, yavaşlatmaya veya engellemeye çalışanlar vardır. Bunu yapanlar bunun bedelini hukukun gerektirdiği şekilde elbet bir biçimde ödeyecekler. Biz bu görevlere bunun için talip olduk. Hiç kimseden de çekindiğimiz yoktur" dedi. - LEFKOŞA

Kaynak: İHA

19 Ekim 2018 Cuma 22:38

Kudret Özersay, Kıbrıs, Polis, Güncel, Son Dakika

Son Dakika