Edebiyatın Klasikleri Her Yerde Karşımızda

Türkiye, en az kitap okunan ülkeler arasında yer alıyor. Ama Türk klasikleri Tiyatro ve televizyonda sık sık karşımıza çıkıyor.

Türkiye, en az kitap okunan ülkeler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar; kişi başına düşen kitap sayısının yılda sadece altı olduğunu gösteriyor. Yapılan başka bir araştırma; Türk insanının günde en az altı saatini televizyon karşısında geçirdiğini belgeliyor. Öte yandan edebiyatın önemli örnekleri bu sezon dizi, sinema ve tiyatroda yer bulmaya hazırlanıyor. İşte onlardan bazıları:

ATV'de ekrana gelecek olan, Selçuk Yöntem, Nazan Kesal, Serhat Teoman ve Cansu Tosun'dan oluşan kadrosuyla dikkat çeken 'Bugünün Saraylısı' dizisi, Refik Halit Karay'ın aynı adlı eserinden uyarlandı.

Reşat Nuri Güntekin'in önemli eserlerinden 'Çalıkuşu' televizyon izleyicisiyle buluşacak. Daha önce Aydan Şener'in canlandırdığı 'Feride' karakterini Fahriye Evcen canlandıracak.

ÜNLÜ ESERLER TİYATRODA!

Ahmet Ümit'in 'Aşk Köpekliktir' isimli yapıtı, Akla Kara Tiyatro'nun yeni sezon oyunlarından biri olarak seyirci karşısına çıkacak. Savaş Özdural'ın yöneteceği oyunda; Fatih Gülnar, Pelin Turancı ve Arda Meriçliler rol alacak. Oyun, 5 Ekim'de perdelerini açacak.

Perihan Mağden'in yazdığı 'Ali ile Ramazan' tiyatro severlerin beğenisine sunulacak. Eşcinsellik üzerine kurulu roman, Ekim ayında Garajistanbul'da seyirciyle buluşacak.

Tuna Kiremitçi'nin 'Dualar Kalıcıdır' isimli eserini Tiyatro Kedi sahneye uyarlıyor. Eser, unuttuğu Türkçe'sini hatırlamak isteyen yaşlı bir kadının, gazete ilanından bulduğu genç kızla sohbetini konu alıyor.

ÖNE ÇIKAN FİLM UYARLAMALARI

Tuna Kiremitçi'nin romanı 'Bu İşte Bir Yalnızlık Var' sinema filmi oldu. Burak Göral'ın senaryosunu yazdığı filmin başrollerini Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal paylaşıyor. Film, 13 Aralık'ta vizyona girecek.

Rıdvan Akar'ın eserinden uyarlanan 'Büyük Sürgün' filmini; Erol Özlevi yönetiyor. Tolgahan Sayışman ve Saadet Aksoy'un rol aldığı film; 17 Ocak'ta vizyona girecek. Film, Büyükada'da geçen bir aşk hikayesini konu alıyor.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr

05 Eylül 2013 Perşembe 06:03

Serhat Teoman, Nazan Kesal, Selçuk Yöntem, Türkiye, Magazin
YORUMLAR