Kobider: AB Türkiye'yi Oyalasa Dahi Reformlara Devam Edilmeli

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (Kobider) Başkanı Nurettin Özgenç, Avrupa Birliği'nin İmtiyazlı Üyelik Teklifiyle, 'Ne Seninle Ne Sensiz Olmuyor' Dediğini Savundu. Özgenç, AB, Türkiye'yi Oyalasa Dahi Reformlara Devam Edilmeli.' Dedi.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, Avrupa Birliği'nin imtiyazlı üyelik teklifiyle, 'ne seninle ne sensiz olmuyor' dediğini savundu. Özgenç, AB, Türkiye'yi oyalasa dahi reformlara devam edilmeli." dedi.

2010 itibariyle, Türkiye'nin AB'ye üye olabilmek için 50 yıldır beklediğine işaret eden Nurettin Özgenç, "Türkiye'nin, dünya tarihinde belki örneği dahi olmayan bu istekli bekleyişin nedenleri modernleşme, kalkınma, gelişme için ve de bütün bunların olabilmesine engel olan etkenlerin reformlarla aşılabileceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin son yıllarda AB üyeliğine alınması yönünde batılı devletlerin yetkilileri tarafından ortaya atılan destekleyici ifadelerin aslında çok da 'samimi' olduğunun söylenemeyeceğini belirten KOBİDER Başkanı şunları söyledi:

"Çünkü bugüne kadar verdikleri sözlerinin arkasında durmamışlardır. Örneğin; Türkiye'yi 50 yıl oyaladılar. Bu şekilde oyalamaya da devam edecekler. Ama biz yılmayıp, AB'ye girmek için ümidimiz olmasa dahi çaba gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Zaten bizler girmek için mücadele ediyoruz onlarda almamak için bahaneler öne sürüyorlar.

Türkiye'nin üyeliği konusunda tüm engellemelere rağmen, 'imtiyazlı ortaklık' fikrini savunanlar Merkel ile Sarkozy'i bile Türkiye'nin AB için öneminin farkındalar. Dolayısıyla Merkel de Sarkozy de müzakere sürecinin Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde önemli bir araç, hedef olduğuna inanıyorlar. Fakat Türkiye'nin birliğe kabul edilmesini istemiyorlar. Burada düğümü çözmek için kimse büyük İskender olmak istemiyor, çünkü böylesi bir çözümde ipi bir daha kullanmak mümkün olmayabilir."

Kaynak: CHA

14 Haziran 2010 Pazartesi 15:47