Kocaeli'de Binans Dönemi'ne Ait 100 Altın Sikke Ele Geçirildi

Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde polis tarafından bir otomobilde yapılan aramada, Bizans Dönemi'nden kalma 100 altın sikke ele geçirildi.

Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde polis tarafından bir otomobilde yapılan aramada, Bizans Dönemi'nden kalma 100 altın sikke ele geçirildi. Sikkelerin çoğunun Bizans İmparatoru Dördüncü Romanos Diogenes Dönemi'ne ait olduğu belirlendi.

Dilovası İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Mimar Sinan Mahallesi'nde şüphe üzerine durdurdukları bir otomobilde arama yaptı. Aramada, otomobilde gizlenmiş 100 altın sikke ele geçirildi. Kocaeli Müze Müdürlüğü'nde yapılan incelemelerde, altın sikkelerin çoğunun 1068-1071 tarihleri arasında Bizans'ın başında olan Dördüncü Romanos Diogenes Dönemi'ne ait olduğu, diğerlerinin de sonraki dönemlerden kalma olduğu belirlendi. Sikkelerin üzerinde Bizans imparatorları Yedinci Mikhail Andronikos Doukas ve Konstantios Doukas ile Hazreti İsa tarafından taç giydirilen Dördüncü Romanos Diogenes ve Dörnüdcü Eudokia'nın kabartmalarının bulunduğu belirtildi.

Otomobilde bulunan C.Y. ve H.Ç.'nin gözaltına alındığı olayla ilgili soruşturma sürüyor. - Kocaeli / İzmit

Kaynak: DHA

03 Mart 2012 Cumartesi 17:30

Dilovası İlçesi, Diogenes, Kocaeli, Politika, Güncel