Kocaeli-izmit'te, azize santa barbara ayinle anıldı

İzmit'te, Azize Santa Barbara ayinle anıldıİZMİT'te, Hristiyanlığı seçtiği için babası tarafından öldürülen Azize Santa Barbara, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un katıldığı ayinle anıldı.

İzmit'te, Azize Santa Barbara ayinle anıldı
İZMİT'te, Hristiyanlığı seçtiği için babası tarafından öldürülen Azize Santa Barbara, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un katıldığı ayinle anıldı.
Hristiyanlığı seçtiği için babası Dioskorus tarafından 4 Aralık 235 tarihinde işkence edilerek öldürülen Azize Santa Barbara, 'Santa Barbara Kulesi' olarak da adlandırılan İzmit Bağçeşme mevkiindeki tarihi surlar altında ayin ile anıldı. Santa Barbara Kültür ve Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından düzenlenen anma etkinliğine, Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı. Ayinde başı kesilerek öldürüldüğüne inanılan Azize Santa Barbara için İncil'den dualar okunarak, mumlar yakıldı.
Ayin sonrasında konuşma yapan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Azizlere, azizelere özel hürmet gösteriyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, azizler, ermişler Yüce Allah'ın katında bizim dualarımızı götürüyorlar, iletiyorlar. Bizim temsilcilerimiz ve elçilerimiz oluyorlar. Onun için onlara müteşekkiriz. Her sene burada isim günlerini kutladığımız gün, onlara özellikle hasret gösteriyor, hasret besliyoruz. Onlara karşı dualarımız daha kuvvetli oluyor. Bizim dualarımızı Yüce Allah'ın katına götürmelerini arzu ediyoruz. dedi.

Kocaeli-izmit'te, azize santa barbara ayinle anıldı - Son Dakika

Kaynak: DHA

04 Aralık 2019 Çarşamba 14:26

Santa Barbara, Bartholomeos, İzmit, Güncel