Kocaeli Tedaviyi Yarım Bırakan Anestezi Uzmanı Hakkında Şikayette Bulundu

İzmit'te, Deniz ve Sibel Acar çifti diş tedavisi için 5 yaşındaki kızları Deniz Tanem Acar'ı özel bir hastaneye götürdü.

İzmit'te, Deniz ve Sibel Acar çifti diş tedavisi için 5 yaşındaki kızları Deniz Tanem Acar'ı özel bir hastaneye götürdü. Deniz Acar, kızına damar yolu açılmak istenmesi sırasında çocuğunun bayıldığını, tedaviyi yarım bıraktığını iddia ettiği anestezi uzmanı S.Ö. hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu.Olay 5 Ocak günü, İzmit'te bulunan özel bir hastanede meydana geldi. Kızını diş ağrısı nedeniyle özel bir hastaneye götürdüğünü söyleyen emlakçı Deniz Acar, Geçen Cuma günü İzmit'teki özel bir hastaneye 5 yaşındaki kızımın 6 tane dolgusunu yaptırmak için gittik. Resepsiyonda beklerken 2 bayan geldi, ellerinde iğne vardı. Kızım görünce kucağıma atladı ve damar yolu açacaklarını söylediler. Damar yolu açılması sırasında hangi kolundan yapılması gerektiğini konuşurken, iğne sokulduğunu gördüm. Bu sırada kızımın ağlamaktan bayıldı. Fakat o sırada anestezi maddesinin vücuduna verildiğini anladık. Doktora ricacı oldum, 'Kızım bayıldı bana yardımcı olun' dedim. Doktor bizi resepsiyondan alıp diş koltuğuna oturttu dedi. Deniz Acar kızının resepsiyondan alınarak muayene odasına alındığını belirterek, Bizim içeride kalmamamız istendi. Fakat kızıma ne olduğu konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. Anestezi uzmanı S.Ö. bizi odadan dışarı çıkarmak istedi. Kendisine söz verdim, 'Hiçbir şey sormayacağım, çocuğumun yanında tek başıma kalayım ama siz bana ne yapmak istediğinizi, tedavinin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi verin' diyerek işleme devam etmesini istedim. Kızımın sağlık durumunu defalarca sordum, büyük bir şok yaşadık ve doktor bize 'Mutlaka dışarı çıkmalısınız. Ben bu şekilde çalışamam' dedi ve hastayı bırakıp gitmekle tehdit etti. Bizde mutlaka devam etmesi gerektiğini söyledik. Bu sırada yöntem olarak yeni öğrendiğim beyaz kod aşamasına geçilmiş hastanede. Bir sürü güvenlik görevlisi geldi. Bize fiziken dokunan olmadı, fakat diş doktoru hanıma rica ettim, doktorun devam etmesi gerektiğini ve o odada annesinin veya benim sakin bir şekilde beklememiz gerektiğini ve sakin kalacağımıza söz verdim. Anestezi uzmanıyla görüştü. 'Fakat olumsuz hiçbir şekilde size yardımcı olmak istemiyor' dedi. Oradaki hemşireler, resepsiyonda çalışan arkadaşlar ve güvenlik görevlisi şahittir. Bende korktum ne yapacağımı bilemedim, çocuğumu kucağıma aldım ve polisi aradım. Polis geldi. İkinci bir anestezi uzmanı için defalarca bağırdık, istedik çağırdık hastane içerisinde fakat bize sadece güvenlik görevlisi arkadaşlar gönderildi. Polisin gelmesinden sonra hastanenin diğer anestezi uzmanı bize yardımcı oldu diye konuştu.
Deniz Acar yapılan işlemler sırasında çocuğunun şoka girdiğini ifade ederek, şöyle konuştu
Çocuk şoktaydı, bizde şok olmuştuk. Yavaş yavaş uyanmaya başladı. Bu sırada gelen polislere olayı anlattım, kameraların çalıştığını hastane çalışanlarıyla beraber teyit ettik. Benim herhangi fiziki veya sözlü hiçbir tepkim olmadı. Daha sonra gelen polis arkadaşlarla karakola gittik. S.Ö. hakkında şikayetçi olduk. Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifademizi götürdük. Hukuki davam edecek, umarım adalet yerini bulur. Kimsenin çocuğuna böyle muamele yapılmaması lazım, hiçbir hastanın tedavisinin yarım bırakılmaması lazım. Anestezi gibi çok kritik bir tedavi sürecinin bu şekilde sorumsuzca yürütülmemesi lazım. Çocuğumun psikolojisi kötü, psikolojik destek almak istiyoruz. Doktor, hatta diş fırçası bile görmek istemiyor
Anestezi uzmanı S.Ö. ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Kaynak: DHA

09 Ocak 2018 Salı 13:40

Sibel Acar, İzmit, Deniz Acar, Politika, Güncel