Koçarlı'da Sürü Yönetimi Elemanı Sertifika Töreni Yapıldı

Koçarlı'da düzenlenen 'Sürü Yönetimi Elemanı' yetiştirme kursu 15 işgününde 120 saat süren eğitimlerin ardından 10 kursiyer sertifikalarını aldı.

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde 8-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen "Sürü Yönetimi Elemanı" yetiştirme kursu 15 işgününde 120 saat süren eğitimlerin ardından son bularak 10 kursiyer sertifikalarını aldı.

Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Koçarlı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Koçarlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde düzenlenen "Sürü Yönetimi Elemanı" yetiştirme kursu sonunda 10 kursiyer sertifikasını aldı.

Koçarlı Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen 'Sürü Yönetimi Elemanı Kursu Sertifika Töreni'ne; Aydın İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mustafa Bircan, Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Adem Kaplan, Koçarlı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Muharrem Soysal, Germencik Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Esen, Koçarlı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Edip Yağan, Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Aslan ve kursiyerler katıldı.

Kursu tamamlayan 10 kursiyere sertifikaları törenle verilirken aynı zamanda 'Toprak Bayramı Haftası' etkinlikleri kapsamında da suyun ve tarlanın önemi konulu kısa film gösterisi de yapıldı.

Uygulanan projenin amacı ile bilgiler veren Aydın İŞKUR Müdürü Rahmi Terzi, "Sürü yönetimi elemanı veya sürü yönetimi elemanı olmaya aday kişilere koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklarına karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, biyogüvenlik uygulamalarına hakim olma, sağım yapabilme yeteneği kazandırmaktır. Projenin bir başka amacı, sürü yönetimi elemanı veya sürü yönetimi elemanı olmaya aday kişilerin, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürü yönetimi ile ilgili faaliyetlerini, Modüler eğitim programı çerçevesinde kazandıkları bilgilerin ışığı altında, daha bilinçli bir şekilde yürütmelerini sağlamak, kırsal alanda sürü yönetimi elemanlığını daha cazibeli bir meslek haline getirmektir. Kursa katılan ve devam eden kursiyerlerimizin Kurs günü kursiyer zaruri ödemesi yani günlük 20 TL ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu gereği ödenmesi gereken Sigorta primi ile İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primleri Türkiye İş Kurumu tarafından karşılanmıştır" dedi.

Ayrıca önümüzdeki aylarda da İŞKUR İl Müdürlüğü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile Sürü Yönetimi kurslarının düzenlenmeye devam edileceği açıklandı. - AYDIN

Kaynak: İHA

20 Haziran 2014 Cuma 09:23

Mustafa Bircan, Aydın, Koçarlı, Yerel