Kongre Müzesi 4 Eylül'e Hazırlanıyor

Milli Mücadele kararlarının alındığı ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Milli Mücadele kararlarının alındığı ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.
Müze bahçesindeki çalışmaları yerinde inceleyen Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Kongre müzesinin restorasyon ve teşhir, tanzim işlerinin ardından çevre düzenleme çalışmalarında da son aşamaya gelindiğini vurgulayan İl Özel Genel Sekreteri Salih Ayhan,"Yaptığımız çevre düzenleme ihalesi kapsamında yüklenici firma çalışmalara başladı. İnşallah 4 Eylül tarihinde Kongre müzesini eksiksiz bir şekilde tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 2009 yılında Sivas Valiliğimiz, Kongre Müzesi'nin restorasyon işlemlerinin yapılması için binayı idaremize tahsis etti. Sivas İl Özel İdaresi ve Milli Saraylar projenin yönetimi ve kontrolü ile birlikte bina bugünkü noktaya geldi. Tarihe karşı sorumluluk bilinci ile hareket ettiğimiz için zor ve meşakkatli bir süreç oldu. Kongre müzesinde çok güzel bir restorasyon ve çevre düzenleme çalışması oldu. İnşallah ilimize çok önemli bir müze kazandıracağız. Müzenin çevre düzenleme işlerinin imalat, yapım ve iş takvimi planladığımız şekilde devam ediyor." dedi.
Projelerin tamamlanması ile birlikte 4 Eylül tarihinde Kongre Müzesi'nin açılışının gerçekleştirileceğini vurgulayan Ayhan,"Binamız, Sivas'ın tarihine, kültürüne ve misyonuna değer katacak. Kongre müzesinin açılması ile birlikte artık 4 Eylül kutlamaları daha anlamlı ve ruhuna uygun şekilde olacak. Teşhir tanzim projesinde Türkiye'de örneği olmayan bir teknolojiyi özellikle kongre kararlarının alındığı odada kullandık. Bu projede uygulanan teknoloji, ülkemizde yapılması düşünülen tarihi yapı restorasyonlarına ve teşhirlere örnek olacaktır" ifadelerini kullandı. - SİVAS

Kaynak: İHA

20 Haziran 2016 Pazartesi 15:52

Salih Ayhan, Sivas, Eylül, Atatürk, Yerel