Konuk Öğrencilere "Kültür Geceleri" Etkinliği

Yunus Emre Enstitüsü ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) iş birliğinde düzenlenen Türkçe Yaz Okulu kapsamında, Trakya Üniversitesi'ndeki (TÜ) dil merkezinde eğitim gören konuk öğrencilere yönelik "Kültür geceleri" etkinliği düzenlendi.

Yunus Emre Enstitüsü ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) iş birliğinde düzenlenen Türkçe Yaz Okulu kapsamında, Trakya Üniversitesi'ndeki (TÜ) dil merkezinde eğitim gören konuk öğrencilere yönelik "Kültür geceleri" etkinliği düzenlendi.

Yunanistan, Hindistan, Hırvatistan, Polonya, Belçika ve Arnavutluk'tan gelen 22 öğrenci ile vatandaşlar, Yunus Emre Enstitüsü tırının da sahne olarak yer aldığı İlhan Koman Parkı'nda oluşturulan etkinlik alanında bir araya geldi.

Etkinlik kapsamında Türk kültürüyle ilgili soru-cevap yarışmaları düzenlendi, soruları doğru cevaplandıran yabancı öğrencilere ve vatandaşlara çeşitli hediyeler verildi.

Yunus Emre Enstitüsü "Kültür geceleri" etkinliği proje koordinatörü Mehmet Selim Özban, yaptığı konuşmada, Türkiye'de 15 Temmuz'da hain bir darbe girişiminin yaşandığını hatırlatarak, tüm vatandaşların birlik ve beraberlik içerisinde vatanı savunmak için tankların önüne çıktığını ifade etti.

Özban, "Biz bu darbe girişimini hep birlikte önleyerek dünyaya nasıl bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Türkçe yaz okulu, darbe girişiminden bir hafta sonra başlamasına rağmen, Yunus Emre Enstitüsü öğrencileri yurt dışında yapılan dezenformasyona, yalan haberlere inanmadılar. Türkiye'ye gelerek eğitimlerine devam ettiler. Ankara'da ve Samsun'da demokrasi meydanlarına katıldık." diye konuştu.

TÜ Dil Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Ramadan Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz okulu kapsamında Türkiye'de 46 ülkeden 540 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti.

Öğrencilerin ülkelerinde Türkoloji bölümünde öğrenim gördüğünü hatırlatan Doğan, "Türkçe eğitimlerinin yanı sıra yabancı öğrenciler Ebru sanatını, Edirnekari ve halk oyunları öğreniyor. Kültürümüzü bizzat yaşayarak öğreniyorlar. Buradaki etkinlikte de sosyalleşerek eğitimlerine katkı sağladılar." dedi.

Yaz okuluna Yunanistan'dan gelen Anna Dakanali de Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Eğitimlerinin son bir haftasını İstanbul'da geçireceklerini anlatan Dakanali, "Edirne'de Türk kültürüne dair birçok bilgi edindik ve kendimizi geliştirdik. Bu akşam da Edirne'deki son gecemiz. Fırsat buldukça Türkiye'ye gelmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Hindistan'dan gelen Muhammet Yasir ise Türk kültürünü yerinde görerek ve yaşayarak öğrendiğini, Edirne'nin tarihi ve kültürü açısından önemli bir Türk kenti olduğunu, gelecekte Türkiye'de yaşamak istediğini dile getirdi.

Kaynak: AA
20 Ağustos 2016 Cumartesi 21:29
YORUMLAR

Son Dakika