Konya - Yol Yapım Çalışması Sırasında Bizans Dönemine Ait Yazıt Bulundu

Yol yapım çalışması sırasında Bizans dönemine ait yazıt bulunduKaraman'ın Ermenek İlçesi'nde baraj gölü etrafındaki yol yapımı çalışması sırasında Bizans Dönemi'ne ait taş yazıt bulundu.

Yol yapım çalışması sırasında Bizans dönemine ait yazıt bulundu
Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde baraj gölü etrafındaki yol yapımı çalışması sırasında Bizans Dönemi'ne ait taş yazıt bulundu. Çiftçilik yapan Ali Boztoprak tarafından tarlasının kenarında bulunan ve üzerinde Yunanca, 'Selam ey dost. Benim için istediğin şey sana iki misli olsun.' ve 'proastion - topothesia' terimlerinin yazılı olduğu taş yazıt incelenmek üzere müze yetkililerine teslim edildi.
MÜLKİYET YAZITI
Taş yazıtın çevirisini yapan Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Ana Bilimdamlı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Alkan, "Yazıt, bir hitap ve günümüzde de kullanılan tanıdık bir dua cümlesiyle başlıyor. Benzer bir dua cümlesi, Konya İli'ne bağlı Yunak İlçesi'nin Piribeyli mahallesinde bulunan Yunanca bir mezar yazıtında 'Benim için ne kadar çok iyilik (istiyorsan), Tanrı sana karşılık olarak iki katını versin' yazıyordu." dedi.
Ermenek'te bulunan yazıtın ise üzerindeki 'proastion' ve 'topothesia' terimlerine göre bir mülkiyet yazıtı olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Alkan, şöyle dedi:
"Antik edebi kaynaklarda 'proastion' terimi genellikle bir kentin surları dışında kalan varoş semtleri için kullanılır. Geç Antikçağ'dan itibaren bu terim, toprak sahibi zengin kimselerin malikaneleri için de kullanılmıştır. Topothesia terimi ise yine antik kaynaklarda, gerçekte var olmayan, hayali bir yerin tasviri için kullanılan bir sözcüktür. Bunun yanı sıra, Mısır'da ele geçen, arazi kiralama ve alım-satımı ile ilişkin resmi belgelerin yazıldığı papirüslerde bu sözcüğün, çok geniş tarımsal arazi ve bölge anlamlarında kullanıldığını görmekteyiz. Bu iki terimin işaret ettiği üzere Ermenek yazıtı, burada zengin bir şahsın konut ve arazi sahibi olduğunu göstermektedir."
'ÖNEMLİ BİR BELGE'
'Proastion' ve 'topothesia' terimlerinin birbiriyle ilişki içinde kullanıldığını gösteren, şimdiye kadar ele geçmiş tek epigrafik malzeme olması nedeniyle bulunan yazıtın önemli bir belge olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Alkan, şunları söyledi:
"Bu anlamda yazıt, Geç Antikçağ ve Bizans Dönemi ekonomisi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar için önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca yazıt, antik Isauria Bölgesi'nin en büyük kentlerinden biri olan Germanikopolis (Ermenek) tarihi, ekonomisi ve sosyal yapısı için de birçok yeni bilgi sunacaktır."

Kaynak: DHA

05 Eylül 2016 Pazartesi 18:09

Karaman, Mehmet Alkan, Konya, Ermenek, Politika, Güncel