Korana patlayınca satışlar 3-4 kat arttı! Çiftçi her karış toprağa sarımsak ekiyor

Bağışıklığı güçlendirdiği söylenen ve koronavirüs salgını sonrası satışları 3-4 kat artan sarımsak bu yıl daha fazla alana ekiliyor.

Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen sarımsağın dikimi Araban Ovası'nda başladı.

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla yoğun bir şekilde tüketilmeyen başlayan sarımsağa artan rağbet ile birlikte fiyatları da 3-4 kat arttı. Artan fiyatlardan üreticilerin memnun olurken, devam etmesi beklenen koronavirüs süreci nedeniyle bu yıl daha fazla alana sarımsak dikimi için çalışmalar başladı.

Gaziantep'in Araban ilçe Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, bu sene Araban'da yaklaşık 30 bin dönüm alanda ekim yapılacağını düşündüğünü söyledi. Geçen sene toplam ekim alanının 15 bin dönüm civarında olduğunu vurgulayan Altun, bu sene yoğun talepten dolayı bunun 3 katı ekim planlandığını kaydetti. Altun, "Son dönemlerde ekim miktarı hızla artmakta olan meşhur Araban Sarımsağı, geçen yıl 15 bin dönüm civarında iken, bu yıl üretim sezonunda ise yaklaşık 30 bin dönüm civarında ekim yapılacağı tahmin edilmektedir. Araban sarımsağı özellikle 2010 yılından sonra kalitesiyle adını Türkiye'de duyurmaya başlamış ve son yıllarda da kalitesi nedeniyle yoğun bir şekilde taleplerin artması nedeniyle yurt dışına da ihracat yapılmaktadır" dedi.

Araban Sarımsağı üretimi yapan üreticiler ise, önceki sezonda sarımsaktan iyi para kazandıklarını belirterek, bu yıl da sarımsağın para etmesi ümidiyle dikimlere başladıklarını kaydetti.

TECRÜBELİ ELLER DİKİYOR

Kalitesi ve dayanıklığı ile meşhur olan araban sarımsağının başlayan dikimi öncesinde bilinçli tarım işçileri tarafından sarımsak başını oluşturan dişler tek tek temizlenerek ayrıştırılıyor. Elde edilen tohumluk tane sarımsaklar, önceden sürümü yapılarak hazırlanan tarlalara traktörlerle dikiliyor.

Korana patlayınca satışlar 3-4 kat arttı! Çiftçi her karış toprağa sarımsak ekiyor - Son Dakika Ekonomi
Kaynak: İHA
15 Eylül 2020 Salı 10:11
YORUMLAR (3)
  • haso : SARIMSAGI EKMEKLE BERABER YERSENİZ DOKTORUN VERDIGI ILAÇLARDAN DAHA COK FAYDASINI GÖRÜRSÜNÜZ AGIZDA KOKUSU OLUR AMA KATLANMAK GEREKİR HAFTADA BİR GÜN YETER EN AZ BİR BAŞ BİTİRMENIZ LAZIM TEK DİŞ DEGİL
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Hakan : Plansız tarımda bir örnek daha. Bu sene para ediyor diye çok ekin seneye talepten fazla olunca para etmeyince ağlayın. Planlama yok bu sefer onun yerine ekilmesi gereken ürün az olunca o pahalı olacak. Hollanda'da kimin ne kadar hangi üründen ekeceği belli böylece piyasada fiyatlarda oynama olmuyor. Son 3-4 yıllık tüketimin ortalamasını alırsın yaklaşık bir yüzde artış yaparsın ekimi öyle yaparsın.
    Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • usta : sarımsak şubat ayında ekilir temmuz 15 sonra toplanır 1 yıl raf ömrü olur toprak altında 4 -5 ay durur sizde 8-9 ay toprak altında raf ömrü 3 ay çin sarımsağı siz taşköprü sarımsağının çakmasını ekiyorsunuz.
    Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır

Son Dakika