Son dakika: Koronavirüs tahlil bilgilerini gizleyen iki laboratuvar yetkilisine soruşturma

Son dakika: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, koronavirüs tahlili yaptıran insanların bilgilerini yetkili kurumlarla paylaşmayan iki laboratuvar yetkilisine toplum sağlığını tehdit ettikleri iddiasıyla soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tahlili yaptıran insanların bilgilerini Sağlık Bakanlığı ve yetkili kurumlarla paylaşmayarak toplum sağlığını tehdit ettikleri iddiasıyla iki laborant hakkında soruşturma başlattı.

İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü'nün suç duyurusu üzerine başlayan soruşturmada, tahlil yapılan kişilerin isim, adres ve telefon bilgileri gizlendiği, hasta olduğu belirlenen kişiler için karantina tedbiri alınmasının engellendiği iddiası araştırılacak.

ENFEKTE HASTALARA KARANTİNA UYGULANAMADI

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün suç duyurusuyla başlayan soruşturmada özel tıp laboratuvarlarının, kaç kişiye Kovid-19 testi yapıldığı, isim, adres ve telefon bilgilerinin bildirilmesinin istenmesine rağmen, "kişisel veri" olduğu gerekçe gösterilerek gizlediği belirtildi. İl Sağlık Müdürlüğü tahlil sonuçlarının bildirilmemesi nedeniyle toplum sağlının çok olumsuz etkilenebileceğini belirttiği suç duyurusu dilekçesinde, özel tıp laboratuvarları yetkililerinin bu şekilde hastaların başkalarıyla temasının engellenmesini, bu kişilerin yakın çevresine de test yapılarak karantina tedbirlerinin uygulanmasına engel olunduğu bildirildi.

LABORATUVAR YETKİLİLERİNİN İFADELERİNE BAŞVURULACAK

Başsavcılığın bu iddialarla ilgili özel tıp laboratuvarları yetkililerinin ifadelerine başvuracağı öğrenildi. Soruşturmanın yürütüldüğü TCK'nın "Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" suçunu düzenleyen TCK'nın 195'inci maddesi şöyle: "Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Son dakika: Koronavirüs tahlil bilgilerini gizleyen iki laboratuvar yetkilisine soruşturma - Son Dakika
Kaynak: DHA
02 Nisan 2020 Perşembe 14:04
YORUMLAR (10)
  • Bırakın lami cimi işleri : Tövbe kapısı açıkken tövbe edelim. İnsan gücüyle bu kadar oluyor demekki. İnsanlar içerisinde de para ve hayvan ruhlular olduğuna göre, herkes kendi hesabından sorulacak. Bu sebepten dikkat et hayatını devam ettirmeye çalış namazını kıl tövbe istiğfar et gerisini Allah' tan bekle. Hakkımızda en hayırlısını nasip etsin rabbim. Kalın sağlıcakla..
    Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Sahin : Derhal o hastane ve personelin certifaca lari iptal edilmeli ve calisma calistirma rusatlari alinmali vatan haini ilan edilmeli bukadar dusuncesizlik olamaz diger insanlari riskaltinda birakmislar serfsizler handler alcaklar katil bunlar.
    Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika