Kosova'da 15 Temmuz Demokrasi ve Dayanışma Yürüyüşü

Kosova'da sivil toplum kuruluşlarınca 15 Temmuz şehitlerini anmak amacıyla 'Demokrasi ve Dayanışma Yürüyüşü' düzenlendi.

Kosova'da sivil toplum kuruluşlarınca 15 Temmuz şehitlerini anmak amacıyla "Demokrasi ve Dayanışma Yürüyüşü" düzenlendi.
Ülkenin dört bir yanından Türkler, Arnavutlar ve Boşnakların katıldığı yürüyüş için vatandaşlar, Priştine'deki İskenderbey meydanında bir araya geldi.
Yürüyüşte, Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye'nin Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekilleri Müferrah Şinik ve Fikrim Damka ile ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.
Yürüyüşe katılanlar "Sizinleyiz" yazan pankartlar ile Türkiye, Kosova ve Arnavutluk bayrakları taşıdı.
Zahir Pajaziti meydanına kadar süren Demokrasi ve Dayanışma Yürüyüşü'nün sonunda konuşan Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kılıç, Kosova halkının Türk Milletine ve demokrasisine gösterdiği desteğin ve dayanışmanın çok kıymetli olduğunu söyledi.
Kılıç, "Biz bir sene evvelki o 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi de sizlerden gelen mesajlarla dualarla güç bulduk. Ben bunları da unutmuyorum, Türk milleti bunları unutmayacakdır." dedi.
Gora Kültür ve Araştırma Derneğinden Munafis Hodza da Türk ve Kosova halklarının kardeş ve akraba olduklarına işaret ederek, "Türkiye'nin acısı, bizim de acımız, Türkiye'nin mutluluğu bizim de mutluluğumuzdur". ifadesini kullandı.
Kosova Liberal Demokratik Merkezinden Birol Urcan, "Eğer bu darbe teşebbüsü başarılı olsaydı sanmayın ki bu olay sadece Tükiye'yi etkileyecekti. Çok eminim ki bu darbenin etkileri dolaylı ve direkt olarak Kosova'da dahil komşu ülkelere ve dost ülkelere de yayılacaktı." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

15 Temmuz 2017 Cumartesi 21:28

Mahir Yağcılar, Priştine, Türkiye, Kosova, Politika, Güncel