Kosova'da 'Sınır Antlaşması' Kararı

Kosova Meclisi, Karadağ sınırının yeniden düzenlenmesine ilişkin antlaşmanın meclis genel kurulunda oylanmasını ertelediğini açıkladı.

Kosova Meclisi, Karadağ sınırının yeniden düzenlenmesine ilişkin antlaşmanın meclis genel kurulunda oylanmasını ertelediğini açıkladı.

Kosova Meclis Genel Kurulunda bugün oylanması planlanan Kosova-Karadağ sınırının yeniden düzenlenmesini öngören antlaşmanın, ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.

Meclis oturumunda konuşan Başbakan İsa Mustafa, sınır antlaşmasına ilişkin meclis oylamasını erteleme kararı aldıklarını belirterek, ilgili oylamanın görüşülmesi için durum ve koşulların uygun olmadığını söyledi.

Hükümet olarak sınır antlaşmasını meclis gündeminden çektiklerini ifade eden Mustafa, "Bu arada ortak bir karara ulaşmaya çalışacağız. Meclisin, baskı ve tehditler altında oylama yapmasının doğru olmadığı kanaatindeyim." dedi.

Meclisteki muhalefet parti temsilcileri ise erteleme kararına tepki gösterdi.

Kosova Girişim Partisi Genel Başkanı Fatmir Limaj, erteleme kararını "sebepsiz" bulduklarını belirterek, ilgili kararın oy çokluğunun sağlanamaması endişesiyle alındığını savundu.

Meclis oturumuna Sırp parti temsilcilerinin gelmediğine dikkati çeken Limaj, meclisteki eksikliğin erteleme kararını etkilediğini söyledi.

Kendin Karar Al Hareketi Meclis Grup Başkanı Glauk Konjufca da erteleme kararının Kosova halkının memnun olmaması üzerine alındığını belirterek, mecliste görev alan birçok milletvekilinin de kararda etkili rol oynadığını kaydetti.

Meclis binası önünde protesto

Başkent Priştine'deki İbrahim Rugova Meydanında toplanan yüzlerce vatandaş da Kosova-Karadağ sınırının yeniden düzenlenmesini öngören antlaşmanın mecliste oylanmasını protesto etti.

Muhalefetteki Kendin Karar Al Hareketi tarafından düzenlenen protestolara katılan vatandaşlar, ellerinde "Toprak bizimdir, hükümetin değil" ve "Antlaşma meclisten geçmeyecektir" yazılı dövizler açarak meclis binasına yürüdü.

Göstericiler, meclisten çıkan erteleme kararının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Bu arada, meclis oturumu sırasında Kendin Karar Al Hareketi milletvekillerinden Donika Kadaj-Bujupi ve Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Aida Derguti'nin gözaltına alındığı öğrenildi.

Öte yandan, Kosova ile Sırbistan arasında Avrupa Birliği (AB) ara buluculuğunda yapılan müzakere süreci kapsamında, 25 Ağustos 2015'te Kosova'da Sırp Belediyeler Birliği kurulması ve Karadağ-Kosova sınırının yeniden düzenlenmesine ilişkin antlaşma konularında uzlaşı sağlanmıştı.

Kosova'da da antlaşmaya karşı çıkan muhalefet de uzun süre meclis çalışmalarını boykot etmişti.

Kaynak: AA

01 Eylül 2016 Perşembe 21:09

İsa Mustafa, Kosova, Politika, Güncel