Kosova'da Türk Partisi Kdtp, Genel Seçimlerden Umutlu- Kdtp Genel Başkanı Mahir Yağcılar: - 'En Az...

- Kosova'da Türk Partisi KDTP, genel seçimlerden umutlu KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar: 'En az 2 milletvekili çıkarmayı düşünüyoruz'PRİŞTİNE - Kosova'da yapılacak genel seçimlere katılan Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, en az...

- Kosova'da Türk Partisi KDTP, genel seçimlerden umutlu
KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar:
"En az 2 milletvekili çıkarmayı düşünüyoruz"
PRİŞTİNE - Kosova'da yapılacak genel seçimlere katılan Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, en az 2 milletvekili çıkarmayı düşündüklerini ifade ederek genel seçimlerden umutlu olduğunu belirtti.
Pazar günü erken genel seçim için sandık başına gidecek olan Kosova'da, seçim kampanyasının son gününe girildi. Seçimlere katılacak olan 26 siyasi özneden biri, Kosova'da yıllardır Türklerin haklarını savunan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP).
2000 yılından bu yana Kosova parlamentosunda milletvekili ile temsil edilen KDTP, bu seçimlerde de en az 2 milletvekili çıkarmayı planlıyor.
KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, partisinin seçimlerden umutlu olduğunu ve belirledikleri hedeflere ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.
Seçimlerin Kosova ve Türk toplumu açısından nasıl bir önem arz ettiğine değinen Mahir Yağcılar, Kosova'da yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden siyasi krize bu seçimlerle son verileceğini umut ettiğini belirtti. Yağcılar, "Umarız bu seçimlerden sonra yarım kalan konular halledilecektir. Yeterli oy sayısı sağlanacaktır. Kosova'nın yolu da açılmış olacaktır. Bilhassa vize konusunda Türkler de nasibini alacaktır. Tüm Kosovalılar olarak rahatlamış olacağız. Sırbistan'la görüşmelerde ilerlemeler sağlanacaktır. Dolayısıyla hem insan, hem de malların serbest dolaşımı daha da rahatlayacaktır. Kosova Cumhuriyeti'nin uluslararası örgütlere ulaşmasına da yardımcı olacaktır" dedi.
"En az 2 milletvekili çıkarmayı düşünüyoruz"
Seçimlerle ilgili partisinin beklentilerinden bahseden Mahir Yağcılar, "Siyasi sayısal oy olarak düşünülürse elbette biz en az iki milletvekili kazanmaya çalışıyoruz. Geçen seçimlere kıyasen daha fazla oy, hatta üçüncü sandalyeyi zorlamaya çalışacağız. İmkan ve kapasite var. Yeter ki biraz daha iyi örgütlenelim ve bazı konularda biraz daha üzerinde duralım. Diğer taraftan elbette Kosova Türk toplumu olarak Kosova'da Türk toplumunun varlığını, çıkarlarını korumak için yasalarda var olan hükümleri, anayasada verilen hakları tamamen korumak ve tamamen yürürlüğe geçmesi için çalışmalarımız ve mücadelelerimizin olması gerekli ve bu mücadeleyi bugüne kadar yaptığımız gibi gelecekte daha kararlı bir şekilde yapmamız gerekecektir. Eğitimimizin Türklerin yaşadığı tüm bölgelerde devam etmesi, Prizren, Priştine, Mamuşa'da belli ki var, bunların daha güçlü olması ve bazı bölgelerde öğrenci sayısının arttırılması ve olmayan bölgelerde Türkçenin seçmeli ders olması için gayret göstereceğiz. öğrencilere sınıflar sağlanması, Türklerin yaşadığı yerlerde kültür evlerinin yapılması ama özellikle Prizren ve Priştine'de kültür merkezlerinin yapılması. Prizren ve Priştine'de halkımızın bu zengin kültürü tarihimizi gelenek ve göreneklerimizi hem kendi aramızda yaymak hem de Kosova ve dünyaya tanıtmaktır amacımız. Kosova'ya ekonomik kalkınma gerekiyor ve bunun içerisinde de soydaşlarımızın, Kosova Türklerine daha fazla iş imkanları sağlanılması" diye konuştu.
"Kurulacak hükümette yer alacağımızı umuyoruz"
Seçimlerden sonra kurulacak yeni hükümette yer alıp almayacakları sorusunu da yanıtlayan Yağcılar, "Yer alacağımızı tahmin ediyorum. Bütün mücadelemiz bütün verdiğimiz emek bunun üzerine. Çünkü hükümette olursak bazı konuları çok daha rahat, yani halkımızın beklentilerini daha rahat karşılamış olacağız. Onun için ilk adımımız parlamentodaki sandalyeleri sağlamak, en iki sandalye. Diğer azınlık partilerine nazaran her seferinde olduğu gibi en fazla oy kazanmak, yani hükümetin kurulması aşamasında elimizi güçlü tutmamız elimizdeki argümanlarımızın olması lazım. Bu argümanlar da seçimlerdeki oyumuz ve başarımızdır. Bugüne kadar o başarıyı sağladık bu sefer de aynı şeye devam edeceğimize inanıyoruz. Dolayısıyla sloganımız da parolamız da 'Aynı inanç ve gururla' sloganıyla bu seçimlere giriyoruz" dedi.
"Türkiye ile ilişkilerimizi daha ileriye taşıyacağız"
Parti programında seçkin bir yer alan Türkiye ile ilişkilerin daha da ilerletileceğini belirten Mahir Yağcılar, "KDTP'nin misyonu, Kosova Türk toplumu, Kosova Cumhuriyeti'nin kalkınması ve Kosova- Türkiye arasındaki ilişkilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu konuda güçlü bir şekilde yine parlamentoda yer alarak güçlü bir şekilde seçimlerden çıkarak bu konuları daha ileriye taşımaya çalışacağız. Bakanlıklar arası çeşitli kurum ve kuruluşlar arası anlaşmaların yapılması, öğrenci ve eğitim konusunda, medya ve basın yayın organları konusunda bunların yapılması ve aslında biraz önce ifade ettiğim gibi ekonomi ve yatırımların gerçekleştirilmesinde Türk işadamlarının tecrübesini ve girişimciliğini kullanarak, onları buraya gelmeye teşvik edeceğiz. Hükümette ve parlamentoda yer alarak bunları iç içe ve yakından takip etme şansımız olacak diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
KDTP lideri Mahir Yağcılar, seçmenleri 11 Haziran'da sandık başına davet ederek, oylarını KDTP'ye vermeleri ve 26 numarayı işaretlemeleri çağrısında bulundu. Yağcılar, Müslüman aleminin Ramazan ayını kutladı.
KDTP Pazar günü düzenlenecek seçimlere 38 milletvekili adayı ile katılıyor.

Kaynak: İHA

09 Haziran 2017 Cuma 11:40

Mahir Yağcılar, Priştine, Türkiye, Prizren, Politika, Güncel