Kosovalı Türk Bakan Yağcılar 'Kdtp 2 Milletvekili Ile Kosovalı Türkleri Mecliste Temsil Edecektir'

Kosovalı Türk Bakan Yağcılar 'KDTP 2 milletvekili ile Kosovalı Türkleri mecliste temsil edecektir'Enis TABAK Prizren, 12 Haziran (DHA) - Kosova'da dün gerçekleşen erken genel seçimler sonrası resmi olmayan seçim sonuçları açıklanmaya başladı.

Kosovalı Türk Bakan Yağcılar 'KDTP 2 milletvekili ile Kosovalı Türkleri mecliste temsil edecektir'
Enis TABAK Prizren, 12 Haziran (DHA) - Kosova'da dün gerçekleşen erken genel seçimler sonrası resmi olmayan seçim sonuçları açıklanmaya başladı.
Demokrasi Hareketi adlı sivil toplum örgütünün açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 70'inin sayıldığı seçimlerde Kosova Demokratik Partisi (PDK) liderliğindeki koalisyon seçmenden yüzde 34,3 oranında destek aldı. Seçimlerde, muhalefetteki Vetëvendosje Hareketi (VV) yüzde 26,3 oranında destek bularak, oylarını iki kat arttırdı. Eski Başbakan İsa Mustafa liderliğindeki Kosova Demokratik Birliği (LDK) ise yüzde 25,8 oy aldı. Kosova'da 120 sandalyeli Mecliste Türklere ayrılan 2 kontenjanı iki partiden olan Kosova Demokratik Türk Partisi - (KDTP) 7 Bin'in üzerinde oy alarak Meclise 2 milletvekili göderdi. Konuyla ilgili DHA'ya konuşan Kosova Demokratik Türk Partisi - (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar, 'şuan var olan verilere göre KDTP Meclise 2 milletvekili sakmayı başardı. Bu çerçevede parti olarak kendi hedefimize ulaştık. Dolayısıyla diğer Türk partisi olan Kosova Türk Adalet Partisi - (KTAP) açık bir farkla geride bıraktık. Parti olarak bütük siyasi oluşumlardan Kosova'da 5'inci sırada yer alıyoruz. Sırp olmayan topluluklar dışında biz birinci partiyiz. Mamuşa'da birinci sırada yer almaktayız. Prizren'de ise 4'üncü sırada yer almaktayız. Bu bizim için gurur verici, toplamda resmi olmayan verilere göre oyumuz 7 bini geçmektedir. Şu anda gözüken 2 milletvekilimiz önde erkeklerden Fikrim Damka, kadınlardan Müfera Şinik'tir. Ancak bunlar kesin sonuç değildir.' dedi.

Kaynak: DHA

12 Haziran 2017 Pazartesi 15:14

Kosova Demokratik Partisi, Mahir Yağcılar, Prizren, Politika, Güncel