Kozan'dan Özcan'a 'Madem adaysın ön seçimde neredeydin?'

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu İzmir Barosu Başkan Adayı Mehmet Kozan, mevcut yönetimin İzmir Barosu'nu geriye götürdüğünü söyledi.

"Etkisiz eleman"

Ön seçime girmemesine karşın adaylığını açıklayan mevcut başkan Aydın Özcan'ı "Yetersiz" olarak nitelendiren Kozan, "Madem adaysın, ön seçimde neredeydin? İzmir Barosu'nun şimdiki görüntüsü çarpmada bir, toplamada sıfır gibi etkisiz eleman. İki yılda gündem yaratan değil, gündemi takip etmekte zorlanan bir baro haline geldik" dedi.

ÜÇ BEŞ KİŞİ YÖNETİMİ

İzmir Barosu'nun mevcut yönetiminin, bağlı oldukları grubun ilkelerinin tersine dar kadroyla baroyu yönetmeye kalkmasının huzursuzluk yarattığını anlatan Kozan, "O yüzden de aynı gruptan üç kişi başkan adayı oldu, ön seçim yapma gereği doğdu. Yönetim görevini yerine getirmiş olsaydı, tüm avukatları kucaklamış olsaydı, aday olmayı aklımdan bile geçirmez, yönetime tüm desteğimi verirdim. Ancak sadece ben değil, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu'nun pek çok üyesi bu arkadaşların grubu temsil ettiklerine inanmıyor. Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu'nu biz temsil ediyoruz. Çünkü ön seçime girdik ve meslektaşlarımız bizi aday gösterdi. Katılımcı, kimseyi ötekileştirmeyen, avukatlık mesleğine yakışır bir yönetimi hayata geçireceğiz" diye konuştu.

ELEŞTİRİYE TAHAMÜLLERİ YOK

Mevcut yönetimin, muhaliflerin önünü kesme anlayışında olduğunu ve kendisinin de bunu bizzat yaşadığını söyleyen Kozan, "Mevcut baro yönetiminde ben de yer alıyorum ve bazı konularda eleştiri getirmem nedeniyle de önce yetkilerimi aldılar ardından da fiziki saldırıya kadar varan olaylar sonucunda uzaklaşmak zorunda bırakıldım. Muhalefet etmemi sindiremediler. Yönetimde çalışmamız istenmediği için yönetim toplantılarına mazeret verdik ve tatsızlık çıkmasın diye katılmadık. Zaten çoğu şeyi yönetime bile getirmediler, başkanlık divanının yetkileri belli iken pek çok şeyi orada kararlaştırıp ardından yönetimden geçmiş gibi gösterdiler" diye konuştu.

"BARO'DA PARALI EĞİTİM OLUR MU?"

İzmir Barosu'nun kendi üyelerini eğitemeyen bir baro konumuna getirildiğini söyleyen Kozan, "Ben yönetimde aktif iken başta CMK olmak üzere üyelerin eğitimini gerçekleştiriyorduk. Bu ısrarla engellendi. Baro'da eğitim yapmak istedik o dönem tadilat yapmaya kalktılar. Başımıza alçılar dökülür halde eğitim yaptık. Bütün bunlara rağmen 15'e yakın eğitim gerçekleştirdik. Benim bütün görevlerimi elimden aldıktan sonra yönetmeliğe aykırı olarak deneyimsiz arkadaşları eğitmen olarak atadılar. İnsanlarla alay edildi, özel eğitim kurumlarına eğitim için anlaşmalar yapıldı, baronun kendi olanakları varken avukatlar para vererek eğitim almak zorunda bırakıldı" dedi.

HUKUK DOĞRUDAN VE ADALETTEN YANADIR

Kozan, tüm bunların yalnızca iyi bir yönetimle çözülebileceğini, bunun için de Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu'nun resmi adayı olarak çözüm odaklı çalışmak için hazır olduklarını söyleyen Kozan, "Hukuk, doğrudan ve adaletten yanadır. Burada da tüm meslektaşlarımızın doğrudan ve adaletten yana olacaklarına inanıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

12 Ekim 2016 Çarşamba 08:06

Aydın, Kozan, Güncel