Hürriyet

Kraliçe Onur Ödüllü Türk Doktordan Kanser Uyarısı: Bu Kişilerde Risk Daha Fazla...

İNGİLTERE'DE Kraliçe 2. Elizabeth'den onur ödülü sahibi olan Dr. Teoman Sırrı, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi (TCCA) ve Londra Yardım Melekleri'nin ortak düzenlediği kanser konulu konuşmasında özellikle meme kanserine dikkati çekti.

İNGİLTERE'DE Kraliçe 2. Elizabeth'den onur ödülü sahibi olan Dr. Teoman Sırrı, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi (TCCA) ve Londra Yardım Melekleri'nin ortak düzenlediği kanser konulu konuşmasında özellikle meme kanserine dikkati çekti. 

Kadınların büyük ilgi gösterdiği konuşmada Britanya Tıp Derneği (British Medical Association) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sırrı, kanserin bir anda ortaya çıkmadığını belirterek nedenleri, risk artırıcı faktörleri ve erken teşhisi anlatarak, soruları yanıtladı.

ÖNELENEBİLEN VE ÖNLENEMEYEN NEDENLER

Genetik ve ileri yaşın önlenemez nedenler, önlenebilir nedenlerin ise çevreden kaynaklandığını kaydeden Dr. Sırrı, şunları söyledi; "Babası, kardeşi ya da oğlu prostat, annesi-kız kardeşi ya da teyzesinde meme kanserine yakalananlar varsa risk faktörü 2-3 misli artar. Adet görmeye 12 yaş öncesi başladıysanız, adetiniz 50 yaşı geçtikten sonra devam ediyorsa, uzun boylu ve kilolu iseniz riskiniz daha fazla. Sigara, alkol, radyasyon, kilo, tuz, egzersiz, uzun süre korunma hapı kullanımı, aşırı deodorant, aşırı kafein önlenebilen unsurları arasındadır. Erken teşhis için kendi kendini muayane, periyodik doktor muayenesi, ultrasound, mamografi, genetik test önemlidir."

HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİNDE RİSK VAR

Kadınlarda, akciğer kanserinden sonra meme kanserinin en fazla görülen kanser türü olduğunu söyleyen Dr. Sırrı, kadın memesinin portakal gibi dilim dilim olduğunu kaydederek şöyle devam etti; "Memedeki her kitle kanser değildir. Yüzde 90'ı başka şeydir. Kanserin de yüzde 95'i erken teşhisle tedavi edilebilir. Memenizi elinizi düz hale getirerek, koltuk altından başlayarak sert şekilde muayene edin. Göğsünüz aynada şekline bakın. Ayna karşısında kollarınızı arkaya doğru gererek bakın, kitle varsa kendini belli edebilir. Çöküntü, akıntı, meme başında kabuklanma, şişme, portakal kabuğu gibi pürüzlü, kırmızı ve sıcak olursa hemen doktorunuza gidin."

KKTC Londra Konsolosu Ülkü Alemdar, kardeşi Deniz Öztürk ve Ceyda Alemdar da davetliler arasındaydı.

Kaynak: Hürriyet

22 Ekim 2018 Pazartesi 16:59

Kıbrıs, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri