Küba'nın Beyazlı Kadınlar'ından Castro Molası

Küba'da 2003 yılında kurulan ve eşlerinin siyasi suçlamalarla tutuklanmasını protesto etmek için her pazar yürüyen 'Beyazlı Kadınlar', Fidel Castro'nun ölümü nedeniyle yürüyüşe ara verdiklerini açıkladı.

Küba'da 2003 yılında kurulan ve eşlerinin siyasi suçlamalarla tutuklanmasını protesto etmek için her pazar yürüyen "Beyazlı Kadınlar", Fidel Castro'nun ölümü nedeniyle yürüyüşe ara verdiklerini açıkladı.
BBC'nin haberine göre, Beyazlı Kadınlar grubu tarafından yapılan açıklamada, Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun ölümü nedeniyle, ülkede herhangi bir gerilime yol açmamak için bu hafta yürüyüş yapılmayacağı bildirildi.
Dün hayatını kaybeden Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro için ülkede 9 günlük yas ilan edilmişti. Küba halkı, pazartesi ve salı günü Havana'daki Jose Marti anıtına gelerek Fidel Castro'ya bağlılığını bildirecek, saygı duruşunda bulunacak.
Beyazlı Kadınlar grubu, Laura Pollan önderliğinde 2003 yılında, eşi Hector Maseda'nın da aralarında bulunduğu 75 kişinin siyasi suçlamalarla tutuklanmasını protesto etmek için kurulmuştu.
Grup, beyaz elbiseler içinde her pazar günü Santa Rita Kilisesi'ndeki ayinden sonra ellerinde çiçeklerle Havana sokaklarında düzenledikleri sessiz yürüyüşlerle tanınmıştı. Tutuklular, 2010 yılında hükümet ile Katolik Kilisesi arasında varılan bir anlaşma sonucu serbest bırakılmışlardı.

Kaynak: AA

27 Kasım 2016 Pazar 23:22

Fidel Castro, Havana, Küba, Politika, Güncel