'Kubbelerden Semaya' Tüm Değerleriyle Bursa

Büyükşehir'den çok özel bir eser daha…

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay tarafından okunan 'Kubbelerden Semaya Bursa Selâtin Camileri ve Kuran-ı Kerim Tilaveti' DVD'si, kentin manevi ve ruhani değerlerini tüm dünyaya tanıtacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay tarafından okunan 'Kubbelerden Semaya Bursa Selâtin Camileri ve Kuran-ı Kerim Tilaveti' DVD'si özel bir toplantıyla tanıtıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Emir Buhari Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, Bursa'nın somut olmayan mirasına bir eser daha kazandırıldığını ifade ederek, "Kent belgeliğimize güzel bir eser kazandırıldı. Bursa'nın selâtin camilerinden, Emir Sultan'dan, Üftade Tekke'den en özellikli eserleri, İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın güzel sesiyle ve katkılarıyla bir tanıtım CD'sinde bir araya getirilerek Bursa'nın kültürüne ve kentin tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan önemli muhteşem bir eser oluşturuldu" diye konuştu.

Bursa Kültür AŞ ile birlikte anlamlı projeye emek verenleri tebrik eden Başkan Altepe, özellikli şehir Bursa'da yaşamanın bir şans olduğunu sözlerine ekleyerek, "Sultanlar ve evliyalar şehri Bursa, birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Bursa'nın değerlerini gün yüzüne çıkarmak için önemli çalışmalarımıza devam ediyoruz. Artık bir dünya mirası olan Bursa, bugün evrensel bir değer…" dedi.

"Kent belgeliğine yeni eserler kazandırıyoruz"

Bursa'nın dünyaya tanıtımına büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar bir yandan han, hamam, medrese, imaret, tekkeler, camiler, şifahaneler, köprüler ve sivil mimarlık örneği yapılar başta olmak üzere tüm değerlerimizi ayağa kaldırırken; bir yandan da somut olmayan mirasımızla ilgili edebi eserleri de hazırlayarak, kent belgeliğine de her geçen gün yeni bir eser kazandırıyoruz" şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Bursa'nın tarihi ve kültürel şahsiyetleri ile çarşı ve mahalle kültüründen spor tarihine ve eğitim kurumlarına kadar her konuda kent kültürünü tanıtıcı çalışmaların yapıldığını hatırlattı.

Kent belgeliğine kazandırılan 300. eserin 'Kubbelerden Semaya Bursa Selâtin Camileri ve Kuran-ı Kerim Tilaveti' adlı DVD olduğunu anlatan Başkan Altepe, "Gerçekten güzel bir eser. Somut olmayan miras çalışmalarımızın 300. ve önemli bir eseri… Bursa'nın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan eserde, şehrin ruhaniyetli insanları gün ışığına çıkarıldı. Emir Sultan ve camii, Hz Üftade ve Üftade Tekkesi ile Ulucami, Orhan Camii, Yeşil Camii, Yıldırım Camii, Muradiye Camii ve Çekirge Murat Hüdavendigar Camii'nin en güzel şekilde tanıtımı yapıldı. Eser görüntülü ve sesli olarak iki ayrı versiyonla oluşturuldu. Bursa'ya yakıştı ve Bursa'nın tanıtımında güzel bir arguman oldu" dedi.

Eser, iki dilde hazırlandı
'Kubbelerden Semaya Bursa Selâtin Camileri ve Kuran-ı Kerim Tilaveti' adlı eserin oluşumunda büyük rol oynayan Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay da açıklamasında çalışmanın önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Ay, 'Kubbelerden Semaya' adlı eserde; 8 cami ve 1 tekkenin görüntüleri ile hem Türkçe hem de İngilizce kısa tanıtımlarının ve bir de Kuran-ı Kerim tilavetinin yer aldığını söyledi. Tilavetin anlamının da hem Türkçe hem İngilizce olarak eserde bulunduğunu kaydeden Ay, Müftülük olarak, Bursa'nın manevi mirasının tüm dünyaya tanıtılması amacıyla hazırlanan projeye ve müftülüğe her türlü desteği sağlayan Başkan Altepe'ye teşekkür etti. Projenin, Bursa İl Müftülüğü personeli Ali Haydar Yıldırım'ın yönetmenliğinde gerçekleşmesinin de sevindirici olduğunu belirten Ay, projenin danışmanlığını ise kendisinin üstlendiğini sözlerine ekledi. Ay, eserin Bursa'ya gelen yerli ve yabancı herkesin dikkatini çekeceğine işaret etti.

Kaynak: Bültenler

20 Temmuz 2015 Pazartesi 17:21

Recep Altepe, Emir Sultan, Emin Ay, Kuran, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri