Kültür ve Turizm Bakanı Avcı İstanbul'da

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Devlet Tiyatrosunun (İDT) 2016-2017 sezon açılışı dolayısıyla sahnelenen "Huzur" adlı oyunun Üsküdar Tekel Sahnesindeki ilk gösterimini izledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Devlet Tiyatrosunun (İDT) 2016-2017 sezon açılışı dolayısıyla sahnelenen "Huzur" adlı oyunun Üsküdar Tekel Sahnesindeki ilk gösterimini izledi.

Bakan Avcı, Kenan Işık'ın, yazar Ahmet Hamdi Tanpınar'ın aynı adlı romanından uyarladığı oyunun ardından yaptığı açıklamada, Tanpınar'a Allah'tan rahmet, Kenan Işık'a acil şifalar diledi.

Oyunda emeği geçenlere teşekkür eden Avcı, "Gerçekten oyun yeni başlıyor. Benim bildiğim kadarıyla, bu salonda çok tehlikeli adamlar var. Romancılar, musikişinaslar, eleştirmenler, felsefeciler, tarihçiler, edebiyatçılar var. Bakalım onlar ne diyecek? Koreografi mi onu gerektiriyordu yoksa son anda bir değişiklik mi oldu bilmiyorum ama 'İhsan', fikir hürriyeti konusundaki tiradını, benim yanıma kadar gelerek verdiği için burada daha fazla bir şey söyleyemeyeceğim ama size, sizlere güveniyorum. Oyuncularımıza, emeği geçen tüm sanatçılarımıza güveniyoruz." diye konuştu.

Yeni sezonun hayırlı olmasını dileğini dile getiren Avcı, "Sağlık, esenlik ve huzur içinde hayırlı bir sezon diliyorum. Başarılar diliyorum" ifadesini kullandı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik de 1990'lı yıllarda dünyada 4 bin kadar oyun olduğunu belirterek, "Hadi şimdilerde 5 bin olsun. Bilmenizi isterim ki Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatrolarının bu 5 bin oyunu oynamakta hiçbir beisi yoktur ve repertuvarımızda tamamı vardır. Bu böyle bilinsin. Hiçbir yalan bunu değiştiremez ama biraz önce seyrettiğimiz bir rol kişisinin ve Hamdi Tanpınar'ın dediği gibi, kendimizi sevmemek ve mukayeseler, düşmanımız." değerlendirmesinde bulundu.

İDT Müdürü Zafer Kayaokay'ın da katıldığı gösterime, KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile eşi Selçuk Bayraktar, Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın da katıldı.

Bakan Avcı, yanlarına gittiği oyuncuları tebrik etti.

Oyun "huzur arayışını" konu ediniyor

Nurullah Tuncer'in yönettiği oyunda, Nimet İyigün Nalbant, Selen Nur Sarıyar, Ozan Özcan, Burak Çağlar, Meliz Tuzcuoğlu, Yusuf Can Sancaklı, Kıvanç Kürkçü, Enver Necmettin Amaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Rana Büyükyılmaz, Tolga Kortunay, Damla Ece Dereli, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu ve Orkun Gülşen rol aldı.

Ozan Demir, Hasan Kiriş ve Can Feza Gündüz'ün sokak çalgıcılarını canlandırdığı oyunun dekor tasarımını Behlüldane Tor, kostüm tasarımını Şirin Dağtekin Yenen, müziğini Orhan Enes Kuzu, koreografisini ise İlyas Odman üstlendi.

Oyunun konusu kısaca şöyle:

"İkinci Dünya Savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan'ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında, geçirdiği son bir senenin olayları, bu olaylara etki eden tüm kişiler, hayatını şekillendiren her şey zihninde yeniden, aynı şiddetle canlanır. Mümtaz düşle gerçek arasında gidip gelirken aşkı, hayatı, ölümü yeniden sorgulamaya ve huzuru aramaya başlar."

Kaynak: AA
01 Ekim 2016 Cumartesi 23:23

Son Dakika