Kürtçe Öğretmen Adaylarından Tüm Siyasi Partilere Mektup

Mardin Artuklu Üniversitesinden mezun olan ancak, atamaları yapılmadığı için açlık grevine giren Kürtçe öğretmen adayları, tüm siyasi partilere mektup gönderdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nden mezun olan ancak, atamaları yapılmadığı için 25 Ağustos'ta açlık grevine giren Kürtçe öğretmen adayları, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere tüm siyasi partilere mektup gönderdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji Bölümü tezsiz yüksek lisans programından mezun olan Kürtçe öğretmeni adayları, atamalarının yapılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başta olmak üzere tüm siyasilere mektup gönderdi.

Mardin Karayolları Parkı'nda toplanarak Yenişehir Mahallesi'nde bulunan PTT Şubesi'ne yürüyen Kürtçe Öğretmeni adayları, hazırladıklarını mektupları önceden belirlenen adreslere gönderdi. Mektupları gönderdikten sonra, öğretmenler adına konuşan Ömer Öncel, halktan destek isteyerek, şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi 19 günlük açlık grevimizden sonra mektup kampanyamızı başlatacağımızı duyurmuştuk. Bugün kampanyanın ilk adımını burada attık. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı'na, siyasi partilere, BM Genel Sekreterliği'ne, UNESCO'ya, Meclis Başkanı'na ve diğer sivil toplum kuruluşlarına, bu mektuplarımızı göndermeye başladık. Halkımızın da bize destek vermelerini bekliyoruz. Bu kampanyamız 1 hafta buyunca sürecek. Mektubun içeriğinde de anadilde eğitime dikkat çekmek için, ona uygun bir içerik hazırladık. Şu anda halkımızdan isteğimiz ana dillerine sahip çıkmalarıdır. Bu kampanyada bize destek vermeleridir, bizi bu konuda yalnız bırakmasınlar." - Mardin

Kaynak: DHA

15 Eylül 2014 Pazartesi 17:10

Nabi Avcı, Ahmet Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan, Artuklu Üniversitesi, Politika, Güncel