Kürtçe Öğretmeni Adaylarının Atanma Talebi

MAÜ Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji bölümü tezsiz yüksek lisans programından mezun olan Kürtçe öğretmeni adayları, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, MEB, BM ve UNESCO'ya taleplerini içeren mektup gönderdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji bölümü tezsiz yüksek lisans programından mezun olan Kürtçe öğretmeni adayları mektup eylemi başlattı.

Mardin Karayolları Parkı'nda 19 gün sürdürdükleri açlık grevine 12 Eylül'de son veren Kürtçe öğretmeni adayları aynı parkta toplanarak Yenişehir Mahallesi'ndeki PTT şubesine yürüdü.

Kürtçe öğretmeni adayları, hazırladıkları taleplerini içeren mektupları Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Birleşmiş Milletler (BM), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile bazı kurum ve kuruluşlar ile siyasi partilere gönderdi.

Öğretmen adayları adına açıklama yapan Kürtçe öğretmenleri platformu sözcüsü Ömer Öncel, açlık grevinden sonra 5 günlük mektup eylemi başlattıklarını söyledi.

Amaçlarının seslerini duyurmak olduğunu kaydeden Öncel, "Mektubu anadilde eğitime dikkati çekmek için hazırladık. Halkımızdan isteğimiz anadillerine sahip çıkarak bize destek vermeleridir" dedi. - Diyarbakır

Kaynak: AA

15 Eylül 2014 Pazartesi 18:02

Mardin, Artuklu Üniversitesi, Birleşmiş Milletler, Yerel