Kutlu Doğum Haftası Paneli

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanlığınca düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Paneli'nde son peygamber Hz. Muhammed'in hayatı, kişiliği ve örnek davranışları öğretim elemanlarımız tarafından bilimsel olarak ele alındı.

İmam Hatip Musa Esatoğlu'nun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan panelde bir konuşma yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kılınç, İlahiyat Fakültesi olarak ilk etkinliklerini düzenlemekten ve bu etkinliğin de Kutlu Doğum Haftası olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek kuruluş aşamasında olan İlahiyat Fakültesi hakkında çeşitli bilgileri paylaştı.

Kılınç, konuşmasında günümüz ile peygamberimizin yaşadığı ve İslamiyet'in yayılışını baz aldığı geçmiş arasında bir analiz yaparak "Hudeybiye Antlaşmasına kadar büyük savaşlar olarak kafamıza yerleşmiş olan savaşlarda şehitler ve müşriklerden toplam 200 kişi öldü. Peygamber efendimizin savaşlarda geçirdiği süre 52 gün kadar. Hudeybiye antlaşması bir barış antlaşmadır. Hudeybiyeden iki yıl sonra Mekke fethediliyor. Mekke'nin fethinden peygamber efendimizin irtihaline kadar 3 milyon kilometre karelik Arabistan Yarımadası ve Akdeniz'e kadar yayılan bir İslam etkisi var. Bunlar savaşla ve şiddetle olmadı. Hudeybiye Barış Antlaşması ve arkasından gelen barış ortamıyla gerçekleşti. Umarım ülkemizde de bu şiddet ortamı ortadan kalkar, tekrar barış içerisinde ileriye güvenle bakabiliriz." şeklinde konuştu.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Hamdi Kavillioğlu da yaptığı konuşmada Hz. Muhammed'in hayatından kesitler anlattı.
Konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan'ın oturum başkanlığındaki panele geçildi. Panelde İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sait Sıcak 'Hz. Peygamberin Sevgi İletişimi', Yrd. Doç. Dr. Süleyman Karacelil, 'Hz. Peygamberin Eğitim Metodu', Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Ersöz 'Hz. Peygamberin Doğruluğu' ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yavuz Şeker de 'Hz. Peygamberin Zühd Anlayışı ve Zahitliğimiz' konularına değindiler.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, bazı kurum müdürleri, akademik ve idari personel ile birlikte çok sayıda öğrencinin katıldığı ve yoğun bir ilgi ile takip ettiği panelde Hatay Müftülüğü musiki korosu da çeşitli ilahiler seslendirerek programa renk kattı.

Kaynak: Bültenler
19 Nisan 2016 Salı 16:22
YORUMLAR

Son Dakika