Kuzey Kutbu Normalden 20 Derece Daha Sıcak

Kuzey Buz Denizi'nin büyük bölümünde sıcaklık normalden 20 derece daha sıcak çıktı. Uzmanlar, yapılması gereken tek şeyin sera gazı salınımının durdurulması olduğunu açıkladı.

Amerikalı araştırmacılar Kuzey Buz Denizi'nin büyük bölümünde sıcaklığın normallerinden 20 derece daha sıcak olduğunu açıkladılar.

'AKILALMAZ' OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

The Washington Post gazetesinin haberine göre, Amerikalı araştırmacılar Kuzey Kutbu'ndaki bu denli yüksek sıcaklık değerlerini "akılalmaz" olarak değerlendirerek bunu Kuzey Kutbundaki buz kütlesinin incelmesi ile güneyden kuvvetli rüzgarlarla gelen sıcak havaya bağlıyorlar.

20 DERECE DAHA SICAK ÇIKTI

Danimarka Meteroloji Enstitüsü ise geçen hafta 80.derece kuzey enleminde yaptığı ölçümlerde sıcaklığın normalde sıfırın altında 25 derece olması gerekirken eksi 5 derece olarak tespit etti. Gazetenin bilgisine başvurduğu bilim insanları ise Kuzey Kutbu'ndaki ısınmayı aşırı bulduklarını belirttiler.

"YAPILMASI GEREKEN TEK ŞEY VAR"

Norveç Kuzey Üniversitesi profesörlerinden iklim araştırmacısı Grete Hovelsrud kutuplardaki iklim değişikliklerinin günümüzde bilim insanlarının öngörülerinden çok daha büyük ve hızlı gerçekleştiğini belirtip "Yapılması gereken tek şey var. O da sera gazları salınımını durdurmak" diye konuştu.

Kaynak: DHA

21 Kasım 2016 Pazartesi 11:20

Dünya, Güncel