8. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenen 'Dolmabahçe Sarayında Lale Zamanı Vakt-i Ceragan' sergisi, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde açıldı.

Sergi açılışına Betül Mardin, edebiyatçı Doğan Hızlan ve çok sayıda sanat ve edebiyat dünyasından sima katıldı. Serginin eserlerini; Mimar Sinan Güzel Sanatler Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Münevver Üçer, yine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Kaya Üçer ve Reyhan İser üretti. Sergide 70'e yakın sanat eseri sergilendi.

Serginin açılışında konuşan Dr. Münevver Üçer, 3 sanatçı ile beraber oluşturdukları serginin, 2 yıllık bir emekle meydana geldiğini söyledi. Üçer, şöyle dedi: "Biz burada 3 sanatçı olarak sadece hat süslemesi değil. Bir tablo olarak düşündük. Sonra onu heykellere dönüştürdük. Tezhip sanatı artık kağıttan heykele doğru bir dönüş yaptı. Bu bizim 2 yıllık bir emeğimiz. Kaya Üçer'in kalem işi burada duvarlarımızı süsleyen tablo haline geldi. Bütün bunları yaparken, zarafetini ihtişamını yeniden vurgulamaya çalıştık."

Sergiye, eserleriyle katkı sağlayan Yard. Doç. Dr. Kaya Üçer, serginin, Nisan 1-12 tarihleri arasında tüm vatandaşlara açık olduğunu belirtti. Üçer, şöyle devam etti: "Lale festivali etkinlikleri başladığından beri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile beraber bu tip etkinliklerin içerisinde yer alıyoruz. Çünkü biz lale konulu tezhip çalışmalarımızla laleye gönül vermiş bir aileyiz. Lale tezhip uygulamalarımıza boyut getirmekten sonra bir de şu anda 3 boyut getirdik. Bunu da ilk defa bu sergi ile sunuyoruz. Bu sergiyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Münevver Üçer, Yard. Doç. Dr. Kaya Üçer ve Reyhan İser hanımefendi tezhip ve minyatürleri ile katılıyor. Bu sergide 70 civarında eser sergileniyor. Yoğun bir çalışmanın ürünü bunlar, çok ince çalışma gerektiriyor. Kağıdı bile özel el yapımı kağıtlardan kullanılıyor. Sergimiz, 1-12 Nisan tarihleri arasında bütün vatandaşlarımıza açık."

Kaynak: CHA

01 Nisan 2013 Pazartesi 19:36

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Doğan Hızlan, Betül Mardin, Mimar Sinan, Kültür Sanat