'Liseli Şehitler' İçin Anı Sınıfı

Mustafa Yıldız - Sakarya Savaşı'nda Son Sınıf Öğrencilerinin Tamamını Şehit Veren Kayseri Lisesi'nde 'Anı Sınıfı' Oluşturularak, Şehit Öğrencilerin Hatıraları Yaşatılacak.

Mustafa Yıldız - Sakarya Savaşı'nda son sınıf öğrencilerinin tamamını şehit veren Kayseri Lisesi'nde "anı sınıfı" oluşturularak, şehit öğrencilerin hatıraları yaşatılacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, yetiştirdiği devlet adamları, bürokratlar, sanatçılar ve çok sayıda ünlü ile tanınan 118 yıllık tarihi Kayseri Lisesi, Kurtuluş Savaşı sırasında Milli Mücadele'nin kazanılmasında da oynadığı rolle tarihe adını yazdırdı.

Sakarya Savaşı sırasında 1920-1921 eğitim öğretim yılında son sınıf öğrencilerinin tamamı gönüllü olarak gittikleri cephede şehit olduğu için mezuniyet defterinin o döneme ait sayfasına, "Lise son sınıf talebeleri Sakarya Muharebesi için cepheye gidip hepsi cephede şehit düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz mezun verememiştir" kaydı düşüldü.

Şair Cahit Külebi, Kayseri Lisesi'nin bu kahramanlık hikayesini, müfettiş olarak görev yaptığı sırada okul kayıtlarını incelerken ortaya çıkardı. Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı arşivleri incelenerek, okulun 62 öğrencisinin tamamının gönüllü olarak gittikleri Sakarya Savaşı'ndan geri dönemediklerine dair kayıtlara ulaşıldı.

Şehit öğrencilerden ancak 10'unun isimleri belirlenebildi. Şehit öğrenciler anısına 2003 yılında okulun bahçesinde yaptırılan anıtta bu 10 öğrencinin isimleri yer alıyor.

-ŞEHİT ÖĞRENCİLER İÇİN ANI SINIFI-

Okul Müdürü İsmet Erbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1893 yılında kurulan okulun bir kahramanlık öyküsüne konu olduğunu anımsattı.

Sakarya Savaşı'na katılan lise son öğrencilerin tamamının şehit olduğunu ifade eden Erbaş, şöyle konuştu:

"Burası, İstiklal Harbinde kanlarını harç olarak vermiş öğrencilerin okuduğu bir okul. Şehitlerimizin anısını yaşatmak için mayıs ayı sonunda bir anı sınıfı oluşturacağız. Her bir şehidin ismini sınıftaki sıraların üzerine yazarak, onların anılarını yaşatacağız. Şehitlerimize her zaman saygılı olabilmek, şehitlerimizi yeni nesillere örnek olmalarını sağlayabilmek için okul olarak gayretlerimiz mevcut. İnşallah başarılı oluruz."

-OKULUN YETİŞTİRDİĞİ ÜNLÜLER-

Sakarya Savaşı sırasında kahramanlık hikayesine konu olan tarihi lise, daha sonra yetiştirdiği ünlü isimlerle de adını duyurmayı başardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezun olduğu lise, iki cumhurbaşkanı ve iki başbakan yetiştiren lise olarak tarihe geçti.

Tarihi lise, ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski bakanlar Mehmet Yazar, Ahmet Karaaslan, Mehmet Saadettin Bilgiç, Korkut Özal, Mehmet Bahattin Yücel, Turhan Feyzioğlu, Naci Kınacıoğlu, Hilmi İşgüzar, Mehmet Yüceler ve Sabahattin Çakmakoğlu ile sanatçılar Emel Sayın ve Göksel Arsoy'un yanı sıra çok sayıda akademisyen, bürokrat ve iş adamını mezun etti.

- KAYSERİ

Kaynak: AA

17 Mart 2011 Perşembe 12:02

Yerel