Malkara'da 'Kalkışma' İddiaları

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde '95. Zırhlı Tugay Komutanlığına bir grup askerin gelip tankları çıkararak kalkışma yapacağı' iddiası üzerine vatandaşlar nizamiye önünde toplandı.

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde "95. Zırhlı Tugay Komutanlığına bir grup askerin gelip tankları çıkararak kalkışma yapacağı" iddiası üzerine vatandaşlar nizamiye önünde toplandı.
İlçede söylenti şeklinde yayılan "bir grup askerin Zırhlı Birliklere gelerek kalkışma gerçekleştireceği" iddiaları üzerine vatandaşlar, Türk bayraklarıyla tugayın önüne gelerek beklemeye başladı.
Vatandaşları sakinleştirmeye çalışan Kaymakam Osman Altın, tanklar ve askeri araçların anahtarları ve onları çalıştıracak aparatların hepsini tugay komutanının muhafaza ettiğini söyledi.
Durumun kontrol altında olduğunu belirten Altın, "Bu iş makinelerini buraya çektik. Ülke genelinde bu şekilde bir teyakkuz var çünkü onların kendi aralarındaki yazışmalardan, mesajlaşmalardan kaynaklanan bir istihbarat bilgisi var." dedi.
Darbe girişiminin olduğu gün Malkara'daki tüm askeri birliklerin komutanların devletine bağlı kaldığını anlatan Altın, şunları kaydetti:
"Buradaki komutanından uzman çavuşuna kadar, askerine kadar herkes, Türk askeri olduğunu ispatladı. Dolayısıyla bizim burada bir sorun yok. Ne olur, ne olmaz diye her ihtimale karşı biz bu güvenlik önlemini aldık. Devletimiz güçlüdür, zaten güçlü bir devlet olmasaydık, bu adamlar başarırdı. Bunlara müsaade etmedik. Bundan sonra böyle bir niyeti olanlar da varsa hiçbir şekilde başaramayacaklar."
Konuşmanın ardından vatandaşlar dağıldı.
22 Temmuz 2016 Cuma 02:55

Tekirdağ, Osman Altın, Malkara, Politika, Güncel