Maltepeli Kadınların 'Boğaz Turu' Dünya Gündeminde

Maltepe Belediyesi tarafından Ağustos ayı boyunca düzenlenen ve ilçede yaşayan 7 bin kadını İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliği ile buluşturan “Boğaz turları”, Türkiye ve dünyada büyük yankı uyandırdı.

Maltepe Belediyesi tarafından Ağustos ayı boyunca düzenlenen ve ilçede yaşayan 7 bin kadını İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliği ile buluşturan "Boğaz turları", Türkiye ve dünyada büyük yankı uyandırdı. Yerli ve yabancı çok sayıda gazeteci, Maltepe Belediyesi sayesinde ilk defa boğazı gören kadınların hikayelerini köşelerine taşıdı.
Maltepe ilçesinin 18 mahallesinden 7 bin kadını buluşturan ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın da katılarak kadınların sorunlarını dinlediği Boğaz turlarının ilk gününde Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman sürprizi vardı. Yıllardır İstanbul'da yaşadığı halde boğazı ilk defa gören kadınların hikayelerini köşesine taşıyan Arman, kadın sorununa da dikkat çekti. Sonraki günlerde Türkiye'den önemli haber kanallarının ilgi gösterdiği Boğaz turları, Türkiye genelinde milyonlarca kadının yüzünü güldürdü.
Dünya basınından büyük ilgi
Maltepeli kadınların Boğaz turu sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da gündemindeydi. Dünya basınının geniş yer verdiği Boğaz turları, dünyanın gözünü Maltepe'ye çevirdi. İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais Gazetesi haberi "Boğaz gezileri Türk kadınlarına yeni bir dünya öğretti" başlığıyla verirken, "İstanbul Maltepe Belediyesi, ev hanımlarına haklarının ve olanaklarının farkına varması için boğaz gezileri düzenledi" diye yazdı. "Boğaz gezileri günlük hayattan kopuşu sağladı" başlığıyla çıkan İsveç'in en çok satan gazetelerinden Varlden da Boğaz turlarına geniş yer vererek, "Daha önce hiç tekneye binmeyen 250 kadın İstanbul Boğazı'yla buluştu" diye yazdı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

09 Eylül 2017 Cumartesi 12:21

Ayşe Arman, Maltepe Belediyesi, Türkiye, İstanbul, Politika, Güncel