Hataylı Çiftçi Klasik Müzikle Yetiştirdiği Mantarlarından 3 Ayda 4 Ton Ürün Alacak

Hatay'da mantar yetiştiriciliği yapan Fırat Taşar isimli çiftçi, kurduğu ses sistemiyle istiridye mantarlarına klasik müzik dinletiyor. Taşar bu sistem sayesinde ürünlerin çoğaldığına inanıyor.

Hatay'da çiftçi Fırat Taşar, kurduğu ses sistemiyle istiridye mantarlarına klasik müzik dinletiyor. Klasik müziğin olumlu etkisini keşfeden Fırat Taşar, sevgiyle büyüttüğü mantarlarının klasik müzikle çoğaldığına inanıyor.

Fırat Taşar, Hatay'ın Arsuz ilçesi Nardüzü Mahallesi ile Belen'in İssume Mahallesi arasında doğayla iç içe kurduğu çadırda mantar yetiştiriciliği yapıyor. Taşar, kendi imkanlarıyla araştırma yaptığını belirterek, "İlçe tarım ve orman müdürlüğünün katkılarıyla bu işi yapmaya karar verdim. Yaklaşık 4 aylık kurum sürecinin ardından tesisimizi kurduk ve kompostlarımızı getirdik. 35 günlük bir süreçte ürünlerimizi almaya başladık "dedi.

"3 AYDA 4 TON ÜRÜN ALMAYI HEDEFLİYORUZ"

Gençlere bu işi tavsiye eden Taşar, şöyle devam etti:

"Gençlerimiz bu işe girsin yapılması gereken bir iş bu. Hatay'da daha fazla kültür mantarı tanınıyor ama istiridye mantarı kültür mantarları arasından en fazla proteine sahip olan bir çeşit. Yeni başladığım için 120 metrekareye sahip bir tesisimiz var burada. Yaklaşık 12 ton kompostlarımız var bunlardan 3 aylık bir süreçte yaklaşık 4 ton ürün almayı hedefliyoruz."

12 LİRADAN SATILIYOR

Mantarların tamamen doğal ortamda yetiştiğini ve hiçbir kimyasal katkı madde olmadığı için çok sağlıklı ve faydalı olduğunu anlatan Taşar, "Şuan 7-8 liradan alan var 12 liradan satanda var" diye konuştu.

KLASİK MÜZİK BİTKİLERİN ÜREMELERİNDE ETKİLİ OLUYOR

Taşar mantarlara klasik müzik dinletme fikrinin araştırmaları sonucunda elde ettiğini ifade ederek, "Okuma imkanım olmadı ortaokul mezunu biriyim. Ancak birçok konuda araştırma yapmayı seven biriyim. Bir yerde okuduğum makale sonucunda 2 buçuk yıl boyunca bitkiler üzerinde yapılan araştırmada rock müziğin bitkiler üzerinde onların üzerindeki etkilerinin daha fazla üremelerini ve daha fazla geliştirdiğini öğrendim. Klasik müziklerin ise bitkiler üzerinde daha az solgun yaprak ürettiğinin yanı sıra üremelerinde etkili olduğunu okudum. Bende mantarlarımı bu şekilde yetiştirmeye karar verdim" dedi.

Kaynak: İHA

10 Aralık 2018 Pazartesi 11:25

Mozart, Yaşam, Ekonomi